Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Chór na 100-lecie ogłoszenia autokefalii PAKP i kanonizację męczenników katyńskich
Warszawa, katedra metropolitalna św. Marii Magdaleny, 17.09.2025, g. 18:00
Fundacja Oikonomos oraz Akademia Supraska zaprasza na koncert:
"Chór na 100 – lecie ogłoszenia autokefalii PAKP i kanonizację męczenników katyńskich pod dyr. Łukasza Hajduczeni"
Środa 17 września 2025 r. - W 100-lecie ogłoszenia Tomosu o Autokefalii w Katedrze Metropolitalnej w Warszawie (17 września 1925 r. - 17 września 2025 r.)
godz. 18.00
Katedra św. Marii Magdaleny
Al. Solidarności 52
Warszawa – Praga
W programie znajdą się dawne monodyczne śpiewy Rzeczypospolitej, pieśni paraliturgiczne oraz muzyka kompozytorów: A. Kastalski, A. Archangielskij, G. Sviridov, E. Witoszyński, oraz D. Orłow - wieloletni dyrygent Warszawskiej Katedry Metropolitalnej
Koncert odbędzie się z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski
Organizatorzy:
Fundacja OIKONOMOS/Akademia Supraska
Katedra Metropolitalna Św. Marii Magdaleny w Warszawie
Wstęp wolny!
Przesyłam kilka informacji dotyczących koncertu:
Chór na 100 – lecie ogłoszenia autokefalii PAKP i kanonizację męczenników katyńskich pod dyr. Łukasza Hajduczeni.
Rok ubiegły, na który przypadł jubileusz stulecia nadania tomosu autokefalii PAKP, stał się powodem inicjatywy Akademii Supraskiej ku zorganizowaniu uroczystego koncertu chóru, o symbolicznej liczbie stu osób. Ten ogromny, muzyczny kolektyw, zgromadził ludzi śpiewających w prawosławnych cerkwiach całej Polski. W roku bieżącym, okazją do ponownego, wspólnego śpiewania jest setna rocznica ogłoszenia autokefalii PAKP w Warszawskiej Katedrze św. Marii Magdaleny, kanonizacja prawosławnych męczenników pomordowanych w Katyniu a także mijające tysiąc siedemset lat od zwołania I Soboru Powszechnego. Koncert będzie zwieńczeniem związanych z tymi wydarzeniami uroczystości, a także wyrazem tryumfu wiary naszego lokalnego prawosławia, przechodzącego w swojej historii ogrom trudnych doświadczeń. Utwory, które usłyszymy będą powiązane z tradycjami śpiewu cerkiewnego PAKP różnych okresów. W programie znajdą się więc dawne monodyczne śpiewy Rzeczypospolitej, pieśni paraliturgiczne oraz muzyka takich kompozytorów jak A. Kastalski, A. Archangielskij, G. Sviridov, E. Witoszyński oraz wieloletni dyrygent Warszawskiej Katedry Metropolitalnej D. Orłow.
"Chór na 100 – lecie ogłoszenia autokefalii PAKP i kanonizację męczenników katyńskich pod dyr. Łukasza Hajduczeni"
Środa 17 września 2025 r. - W 100-lecie ogłoszenia Tomosu o Autokefalii w Katedrze Metropolitalnej w Warszawie (17 września 1925 r. - 17 września 2025 r.)
godz. 18.00
Katedra św. Marii Magdaleny
Al. Solidarności 52
Warszawa – Praga
W programie znajdą się dawne monodyczne śpiewy Rzeczypospolitej, pieśni paraliturgiczne oraz muzyka kompozytorów: A. Kastalski, A. Archangielskij, G. Sviridov, E. Witoszyński, oraz D. Orłow - wieloletni dyrygent Warszawskiej Katedry Metropolitalnej
Koncert odbędzie się z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski
Organizatorzy:
Fundacja OIKONOMOS/Akademia Supraska
Katedra Metropolitalna Św. Marii Magdaleny w Warszawie
Wstęp wolny!
Przesyłam kilka informacji dotyczących koncertu:
Chór na 100 – lecie ogłoszenia autokefalii PAKP i kanonizację męczenników katyńskich pod dyr. Łukasza Hajduczeni.
Rok ubiegły, na który przypadł jubileusz stulecia nadania tomosu autokefalii PAKP, stał się powodem inicjatywy Akademii Supraskiej ku zorganizowaniu uroczystego koncertu chóru, o symbolicznej liczbie stu osób. Ten ogromny, muzyczny kolektyw, zgromadził ludzi śpiewających w prawosławnych cerkwiach całej Polski. W roku bieżącym, okazją do ponownego, wspólnego śpiewania jest setna rocznica ogłoszenia autokefalii PAKP w Warszawskiej Katedrze św. Marii Magdaleny, kanonizacja prawosławnych męczenników pomordowanych w Katyniu a także mijające tysiąc siedemset lat od zwołania I Soboru Powszechnego. Koncert będzie zwieńczeniem związanych z tymi wydarzeniami uroczystości, a także wyrazem tryumfu wiary naszego lokalnego prawosławia, przechodzącego w swojej historii ogrom trudnych doświadczeń. Utwory, które usłyszymy będą powiązane z tradycjami śpiewu cerkiewnego PAKP różnych okresów. W programie znajdą się więc dawne monodyczne śpiewy Rzeczypospolitej, pieśni paraliturgiczne oraz muzyka takich kompozytorów jak A. Kastalski, A. Archangielskij, G. Sviridov, E. Witoszyński oraz wieloletni dyrygent Warszawskiej Katedry Metropolitalnej D. Orłow.