Koncert chóru Universitas z Rumunii w Warszawie

Warszawa, katedra metropolitalna św. Marii Magdaleny, 14.05.2024, g. 18:00

Serdecznie zapraszamy do katedry św. Marii Magdaleny w Warszawie, we wtorek 14 maja br., o godz. 18.00, na koncert Chóru Uniwersytetu Aleksandra Jana Cuza „Universitas” z Jass w Rumunii, który gości w Polsce w ramach 43. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2024. Wstęp wolny.

Nazwa „Universitas” przedstawia grupę muzyczną, której misją jest służba sztuce i rozwijanie wiedzy. Członkami chóru są studenci oraz ludzie związani z Uniwersytetem w Jassach, którzy wyrośli w miłości do muzyki cerkiewnej. Chór powstał w 2015 roku, aby promować szeroko rozumianą muzykę cerkiewną oraz działalność kulturalną, wspierać sztukę klasyczną i nowoczesną.

Chór bierze udział w koncertach organizowanych przez Uniwersytet w Jassach. Towarzyszy wydarzeniom takim jak nadania stopni naukowych, kongresy, konferencje, warsztaty naukowe. Chór koncertował także w kraju i za granicą. Największym sukcesem chóru było zrealizowanie około 150 projektów kulturalnych w Rumunii oraz tourne po Włoszech, gdzie odbyło się wiele ważnych koncertów.

Ważnym osiągnięciem było również uzyskanie II nagrody na Międzynarodowym Młodzieżowym Konkursie Chóralnym „Gavriil Musicescu”, I nagroda w Konkursie „International Interpretatio Vivat Musica”, wyróżnienie na „Festiwalu Muzyki Sakralnej” Botosani.

Dyrygentem Chóru jest Alexandru Semeniuc, absolwent Wydziału Teologii Prawosławnej Dymitru Staniloaie Uniwersytetu w Jassach.

za: katedra.org.pl