kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Bohohłasnik Witoszyńskiego - koncert muzyki cerkiewnej dawnej Rzeczpospolitej

Wasilków, parafia świętych apostołów Piotra i Pawła, 26.11.2023, g. 17:00

26 listopada, w cerkwi św. apostołów Piotra i Pawła w Wasilkowie odbędzie wyjątkowy koncert muzyki cerkiewnej „Bohohłasnik Witoszyńskiego”. Jest to kolejny etap podjętych przez Stowarzyszenie Orthnet działań mających na celu odrodzenie i promocję tradycyjnych, lokalnych melodii śpiewu cerkiewnego Podlasia, które w większości wyszły obecnie z użycia i zostały zastąpione przez opracowania zapożyczone z krajów ościennych.

Z koncertem wystąpi chór pod dyrekcją Pana Łukasza Hajduczeni, złożony z uczestników organizowanych przez nas w lipcu tego roku warsztatów. Zaprezentowany zostanie materiał zawarty w zbiorze nutowym "Pieśni Bohohłasnika" Witoszyńskiego uzupełniony kilkoma ciekawymi kompozycjami, które pozwolą bardziej wyeksponować oryginalny charakter i poziom zebranych przez Witoszyńskiego opracowań. Na początku XX wieku, Emilian Witoszyński, absolwent Seminarium w Chełmie i Państwowego Konserwatorium w Warszawie (obecnego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina), zebrał i opracował wciąż żywe w jego czasach tradycje muzyczne regionu. Wydał je w kilku publikacjach, a „Pieśni Bohohłasnika…” były jedną z nich.

Gościnnie wystąpi również Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej „Katapetasma”, który w sierpniu tego roku odbył miesięczne tourne po Francji.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo serwisie cerkiew.pl.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Orthnet - administrator serwisu cerkiew.pl.

Partner strategiczny:


Patroni medialni: