Wystawa ikon Ewy Marii Adamskiej: haft diamentowy, mozaika, jedwab

Białystok, Centrum Kultury Prawosławnej, 26.05.2023, g. 17:00

Zapraszamy serdecznie na wernisaż wystawy ikon Ewy Marii Adamskiej "Bogactwo ikony współcześnie i jej pomoc w tworzeniu relacji między świętym a człowiekiem". Odbędzie się on w piątek, 26 maja 2023r., o godz. 17:00 w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku przy ul. Świętego Mikołaja 5.

Wstęp wolny!

Jak pisze autorka: "Ikony prezentują wieczną rzeczywistość świata duchowego niosąc pokój i harmonię. Często mówi się, że Ikona jest oknem do nieba, dzięki któremu można tworzyć relację wzajemnej miłości między Bogiem czy Matką Boską, Świętym…..a człowiekiem. Ułatwia nawiązanie relacji z tym co wieczne duchowo, Boże piękno i chwała. Samo powstanie pierwszej Ikony „Mandylion nie ręką uczyniony” jak głosi legenda sięga czasów króla Abgara.

Pisanie pierwszych Ikon przypisuje się św. Łukaszowi Ewangeliście.

Historyczne można wiele pisać o Ikonie wspominając Teofana Greka, z Bizancjum czy z Rusi św. Andrieja Rublowa. Istnieją również kanony, czyli ścisłe reguły, według których pisane są Ikony.

Historia, dzięki której powstały prezentowane na wystawie Ikony zaczęła się około 8 lat temu od przyjazdu na Podlasie, a konkretnie do Golakowej Szyi koło Hajnówki. Kolejne lata i kolejne powroty Supraśl, Białystok, Białowieża itd.

Ogromny wpływ miało również spotkanie ludzi, którzy byli i są inspiracją: Ojciec Serafim, Ojciec Warlam, Pani Ania, która zadała niewinne pytanie czy umiem, a stało się ono motywacją i jeszcze kilka osób.

To właśnie zbieg tych okoliczności , błogosławieństwo i Boża pomoc przyczyniły się do realizacji marzenia.

Prezentowane Ikony powstały podczas postu i modlitwy, techniką haftu diamentowego, mozaiki, pisanie na jedwabiu, na płótnie."