Chór Kijowskiej Duchownej Akademii w Supraślu

Supraśl, Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, 19.09.2021, g. 09:00

W najbliższą niedzielę (19 września) podczas Św. Liturgii w Monasterze w Supraślu będzie śpiewał Chór Kijowskiej Duchownej Akademii i Seminarium. Początek nabożeństwa o godz. 9.00.

Chór odwiedzi Monaster w ramach wydarzeń towarzyszących 40. jubileuszowemu Międzynarodowemu Festiwalowi „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”. Będzie śpiewał podczas uroczystej Liturgii w cerkwi Zwiastowania, a bezpośrednio po niej wystąpi z koncertem.

Chór Kijowskiej Akademii Duchownej i Seminarium jest zespołem artystycznym, który powstał w 1989 roku po wznowieniu przez te uczelnie działalności naukowej i dydaktycznej. Repertuar chóru jest obszerny i oprócz utworów należących do dawnych tradycji śpiewu cerkiewnego, zawiera kompozycje rodzimych kompozytorów takich jak D. Bortnianskij, A. Wedel, P. Czesnokow, K. Stecenko, A. Archangielskij, abp. Jonafan (Jeleckich) i wielu innych. Do stałych wydarzeń liturgicznych, w których chór bierze udział należą jubileusze zwierzchników cerkiewnych, nabożeństwa świąteczne w wielu męskich i żeńskich klasztorach Ukrainy. Poza tym zespół wiele koncertuje oraz bierze udział w międzynarodowych festiwalach i konkursach. Jego śpiew brzmiał min. w takich krajach jak Włochy, Polska, Szwajcaria, Gruzja. Chór może poszczycić się również uczestnictwem w licznych przedsięwzięciach społecznych i dobroczynnych. Niejednokrotnie koncertował on w domach starców, szpitalach, szkołach oraz placówkach opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi. Od 2000 roku chórem dyryguje archimandryta Roman (Pidłubniak).