Postawmy razem pomnik Św. Marii Pietruczuk

2021-01-27

W 2020 r. Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zaliczył Marię Pietruczuk w poczet Świętych Męczenników Chełmskich i Podlaskich. Jest Świętą Cerkwi prawosławnej.

Święta Maria Pietruczuk padła ofiarą napadu dokonanego w dniu 2 lutego 1946 r. na wieś Szpaki przez oddział Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pod dowództwem kpt. Romualda Rajsa pseudonim „Bury”. Maria Pietruczuk oparła się wówczas gwałtowi. Jeden z napastników strzelił do niej z automatu. W wyniku odniesionych ran dwudziestoletnia kobieta zmarła 6 lutego 1946 r. w szpitalu w Bielsku Podlaskim.

W 2018 r. inicjatywa społeczna „Nasza pamięć” odnalazła szczątki Jej zniszczonego i zapomnianego grobu, połamanego krzyża i przewróconej płyty nagrobnej. Prosiły o litość i pamięć i dlatego inicjatywa społeczna „Nasza Pamięć” oraz Białoruskie Towarzystwo Historyczne z siedzibą w Białymstoku zamierzają wznieść pomnik na grobie Św. Marii Pietruczuk, znajdującym się na cmentarzu prawosławnym w Maleszach pod Bielskiem Podlaskim. Ideę budowy pomnika pobłogosławił Jego Eminencja Prawosławny Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa. Władyka napisał: „Szlachetne dzieło. Pochwalam. Projekt pomnika zatwierdzam”.

Poproszono o pomoc prof. Jerzego Uścinowicza, który nowy pomnik zaprojektował. Teraz pozostało już tylko wybudować pomnik, liczymy, że wspólnymi siłami będzie to możliwe i dlatego zorganizowaliśmy zrzutkę:

https://zrzutka.pl/87pu58

Będziemy wdzięczni za wsparcie naszej inicjatywy.

Inicjatywa społeczna „Nasza pamięć”