Nocne nabożeństwa w Supraślu

2020-11-09

Zwykle modlimy się każdego dnia rano i wieczorem. W ciągu dnia modlą się tylko niektórzy z dzisiejszych chrześcijan, a nocą tylko nieliczni. Apostoł Paweł zaleca, by modlić się nieustannie (1 Kol 5,17). Nocną modlitwę szczególnie lubił Jezus Chrystus – oddalał się w nocy na modlitewną rozmowę z Bogiem Ojcem. Nocą lubili modlić się także święci.

Święty Sobór Biskupów PAKP w swoim przesłaniu z 3 listopada br. zaleca: „Oddawajmy się więcej modlitwie, tej indywidualnej i tej wspólnotowej”. Monaster Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu pragnie zaprosić wiernych na trzy nocne nabożeństwa (agrypnie), podtrzymujące piękną starą tradycję modlitwy w nocy, kiedy to wysiłek modlitewny jest szczególną ofiarą złożoną Bogu. Podczas nabożeństw będziemy w sposób szczególny modlić się w intencji ustania epidemii.

Piątek 13.11 /Sobota 14.11 – nabożeństwo ku czci świętych darmo leczących lekarzy Kosmy i Damiana

Piątek 20.11/ Sobota 21.11 – nabożeństwo ku czci świętego archanioła Michała i wszystkich mocy niebiańskich

Piątek 27.11/ Sobota 28.11 – nabożeństwo ku czci św. Paisjusza Wieliczkowskiego, rozpoczęcie Postu przed Bożym Narodzeniem

Wszystkie trzy nabożeństwa rozpoczną się o godzinie 21.00. Po małym powieczerzu z czytaniem kanonu przed Eucharystią sprawowane będzie całonocne czuwanie, podczas którego – na początku jutrzni – przeczytane zostaną modlitwy przed Eucharystią. Nocne nabożeństwo zwieńczy Św. Liturgia (początek o północy).

Agrypnie będą dobrą okazją do przystąpienia do sakramentów spowiedzi i Eucharystii. Podczas nabożeństw czytana będzie reguła modlitewna przed św. Eucharystią, a duchowni będą spowiadać. We wszystkich trzech przypadkach kolejny dzień po nocnej modlitwie to sobota – dla wielu osób dzień wolny od pracy i nauki.