kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Apel o pomoc ws. remontu cerkwi w Rzeszowie

2024-06-15

Parafia w Rzeszowie zwraca się z prośbą o wsparcie finansowe remontu cerkwi Prawosławnej pw. Przeniesienia Relikwii Św. Mikołaja z Miry Licyjskiej do Bari w Rzeszowie:

Cerkiew została wyświęcona w 2014 r. Firma, która była generalnym wykonawcą, popełniła wiele błędów. Niestety podczas trwania prac, pomimo zgłaszanych uwag, nie zostały one naprawione. Od samego początku największe usterki to: przeciekający dach na cerkwi i plebanii, odpadająca farba z elewacji, zamoknięte mury, odparzenia tynku, zła izolacja fundamentów, schody z nachyleniem do budynku, okna przeciekające i wiele drobnych niedoróbek. Próbowaliśmy wszelkimi możliwymi sposobami wpłynąć na wykonawcę, aby naprawił błędy. Niestety nic się nie udało wskórać. Myśleliśmy, aby wejść na drogę sądową ale i tu powstał problem - firma Inwest-bud zbankrutowała.

Wraz parafianami własnymi siłami przystąpiliśmy do przeprowadzenia niezbędnych napraw. Z pomocą Bożą i Dobrych ludzi na dzień dzisiejszy wykonaliśmy wejściowe schody, odmalowaliśmy i uszczelniliśmy okna oraz drzwi wejściowe, wykonaliśmy drzwi wewnętrzne, usunęliśmy wilgoć z cerkwi. W tym roku przeprowadziliśmy remont dachu plebanii i cerkwi, całkowity koszt wyniósł 54 000 zł. Niestety cerkiew wygląda jakby miała 100 lat, a nie 10, jak jest w rzeczywistości. Potrzeba wiele pracy i środków, a parafia nie jest liczna. Sami parafianie wykonują wiele prac. Dzięki ich staraniom udało się przeprowadzić wymienione wyżej prace. Regularnie od 2016 roku organizują pomoc potrzebującym. W ciągu roku są to paczki żywnościowe na święta Bożego Narodzenia, Wielkanocy, wyprawki szkolne dla dzieci z ubogich rodzin, organizują także bezpłatną naukę j. polskiego, gry na pianinie, śpiewu.

Mając na uwadze powagę remontu elewacji oraz jej wysoki koszt, zwracam się z prośbą o wsparcie finansowe.

Parafia Prawosławna pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy
z Miry Licyjskich do Bari
ul. Cienista 20, 35-323 Rzeszów
60 8642 1142 2014 2405 2225 0001