Pielgrzymka na grecką wyspę Evia „W domu u Św. Porfiriusza”

2019-07-06

Program – Grecja – wyspa Evia 22-29.09.2019 „W domu u Św. Porfiriusza oraz odkrywanie duchowości i życia monastyczno-duchowego Evi, Aten i okolic” cena: 2220 zł +220 Euro

22.09.2019 - przylot i zakwaterowanie, czas wolny.
23.09. 2019:
Monastery Agias Irinis Chrisovalantou w Likovrisi (Attyka) - wybudowany 1930 r żeński przecudny monaster, zbudowany w typowej bizantyjskiej architekturze, pod wezwaniem Św. Ireny z Kapadocji żyjącej w IX w, którą siostry wybrały sobie na przełożoną ich wspólnoty. Główna cerkiew pokryta jest niesamowicie piękną polichromią mieniącą się złotem z każdej strony. Znajduje się w niej Ikona Św. Ireny, która od wieków słynie cudami, a świętą niejednokrotnie widzieli jak żywą, przechadzającą się po monasterze pielgrzymi i osoby szczerze modlącesię o jej wstawiennictwo. Ona za każdym razem z wielką miłością pomagała potrzebującym. Ciekawostką jest to, że nabożeństwa są wg starego kalendarza czyli juliańskiego, a siostry prowadzą bardzo ascetyczne życie, jedząc tylko owoce i warzywa. 28.07. jest święto patronki klasztoru.
Ateny – stolica wyspy, jedno z najstarszym miast Grecji, stolica filozofii, sztuki i antycznej historii.
- Aeropag – góra, z której po raz pierwszy głosił Słowo Boże Apostoł Paweł do Ateńczyków oraz cerkiew wybudowana na tym niezwykłym miejscu.
- Akropol – zwiedzanie Partenonu, wizytówki starożytnych Aten. Do dziś zachwyca pięknem, elegancją, doskonałością wykonania wg złotego podziału, „boskich proporcji” jako niezwykle trudnej i doskonałej sztuki budownictwa.
- Kalimarmaro - antyczny stadion, arena,  zachowany rewelacyjnie, na którym odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie w historii starożytnej.
- Budynek Parlamentu Greckiego i bardzo ciekawa zmiana warty „taniec żołnierzy” w wykonaniu żołnierzy greckich
Cerkiew Agios Athanassios, w przeszłości należący do monasteru Wniebowzięcia NMP na greckiej wyspie Egina, powstała na samym początku XVII w. Zachowane we wnętrzach freski pochodzą z 1638 r. , nadają niezwykły klimat temu świętemu miejscu.
Cerkiew Agia Kyriaki to cerkiewka pochodząca z okresu okupacji tureckiej. Wedle legendy, pomiędzy nią a kościołem Pantanassa na placu Monastiraki,  istniał kiedyś cmentarz grecki. Świątynia jest miniaturowa (11 x 3,5 m), we wnętrzach posiada widowiskowe freski niewiadomego autorstwa.
Cerkiew Panagia Grigoroussa, poświęcona archaniołom, wybudowana w połowie XIX w., stoi na miejscu wcześniej tu stojącej bizantyjskiej kaplicy datowaną na przełom XI / XII w. z materiałów pochodzących z niej oraz z kilku innych zabytkowych świątyń ateńskich. Pierwotna cerkiew została zniszczona podczas powstania przeciwko Turkom w 1821 r. i znajduje się tuż obok wejścia na teren starożytnej rzymskiej agory. We wnętrzach możemy pokłonić się Najświętszej Maryi Pannie w jej cudownej ikonie (Panagia Grigoroussa).
Czas wolny w Atenach
24.09.2019 – wypoczynek w hotelu, możliwość skorzystania z wycieczek fakultatywnych
25.09.2019
Monaster Agios Georgios Arias (Arma) – męski monaster usytuowany 20 km od stolicy wyspy Chalkidii pod wezwaniem Św. Jerzego Zwycięzcy. W czasach tureckiej okupacji monaster był duchowym centrum tego regionu. Przetrwała również cerkiew z czasów bizantyjskich, która jest jednym z ostatnich zachowanych skarbów tego czasu. Wybudowany jest w stylu konstantynopolitańskim. Dzisiaj koło tego historycznego miejsca został wzniesiony monaster Świętego Jerzego Zwycięzcy, gdzie znajduje się jego ikona, słynąca z wielu cudów i uzdrowień.
Chalkidia – miejscowość, gdzie jako dziecko mieszkał i pracował współczesny św. Porfiriusz Atoski. Podczas wykonywania swoich obowiązków w pracy spotkał przypadkiem człowieka, który opowiadał o sercu życia duchowego czyli życiu monastycznym Atosu i wtedy dusza świętego zapłonęła do tego, żeby poświecić się Bogu i pojechać tam, i zostać mnichem. Po jakimś czasie dokładnie tak się stało. Jest to największe miasto, a zarazem stolica Evii, położona nad cieśniną Ewripos Morza Egejskiego. Chalkidę z Grecją kontynentalną łączy nowoczesny most samochodowy, dzięki czemu miejscowość stanowi swoistą bramę na wyspę. Za sprawą strategicznego położenia geograficznego, miasto było niegdyś skrzyżowaniem kultur i kością niezgody dla wielu zagranicznych zdobywców. Dziś kosmopolityczne miasto Chalkida, administracyjne i handlowe centrum wyspy, jest popularnym miejscem wśród Ateńczyków na krótkie wypady z dala od gwarnej stolicy. Do atrakcji Chalkidy trzeba przede wszystkim zaliczyć unikatowe zjawisko zmiany kierunku prądów morskich, następujące co 6 godzin. Czas wolny
Monaster przy Arytrii – Moni Agiou Nikolsou Amarinthou - monaster został wybudowany w nieziemsko pięknej lokalizacji w rejonie Vahia z wydokiem na kontynentalną Atticę i jest pod wezwaniem Św. Mikołaja Mirr Likijskich. Po wejściu do monasteru jest unikatowe ogromne drzewo, które liczy sobie 1000 lat. Początki świętej wspólnoty sięgają 1455 r. Głowna katedralna cerkiew jest pod wezwaniem Św. Mikołaja, została wybudowana w przeciągu 3 lat w XV w. Techniką pisania polichromii była metoda pisania ikon na mokrym betonie, czyli freski. Dzięki temu do dziś możemy podziwiać tak stare i unikatowe ikony na ścianach świątyni. W XVIIIw.,  poprzez ciągłe najazdy tureckie i ich bestialskie mordowanie mnichów, duchowość w tym miejscu zamarła na długo. W ostatnich latach monaster odrodził się w żeńską wspólnotę. Mniszki dzięki darczyńcom i swojemu trudowi odnowiły to wielkie i święte miejsce.
Monaster Moni Metamorfosis w Sotiros – monaster położony niedaleko miejscowości Kymi, 250 m p.p.m. Został założony przez mnicha, który przybył z Góry Atos, który uciekł przed Turkami i dobijając do brzegu wspiął się na górę i wybudował klasztor. Miało to miejsce w XV w. Jest to największy monaster na wyspie posiadający różne style architektoniczne, co czyni go jeszcze bardziej wyjątkowym. Posiada również fortyfikacje obronne. W centrum jest cerkiew pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, która przetrwała jako perełka z czasów bizantyjskich. W XVII w był on sercem życia duchowego w rejonie M. Egejskiego i było w nim bardzo dużo mnichów. Na początku XIX w został zniszczony przez Turków, po czym odbudowany; zniszczony następnie przez Niemców w czasie II wojny światowej, po czym zrekonstruowany i można podziwiać go do dnia dzisiejszego. Posiada wiele cennych relikwi t.j. Świętego Charalaposa, Świętej Paraskiewy, Świętego Tryphona i Świętego Mikołaja. Teraz jest to żeńska wspólnota.
Monaster cudami słynącej ikony Panagii Feneromeni w Nea Artaki – monaster położony 10 km od Chalkidiki, pod wezwaniem Panagii Feneromeni, co oznacza Matki Bożej Objawionej. Znajduje się tam kopia cudownej ikony Najświętszej Marii Panny. Oryginalna ikona była napisana w XII w i przechowywana w monasterze do 1922 r, po czym została przeniesiona do Konstantynopola do cerkwi Świętego Jerzego i znajduje się tam po dzień dzisiejszy. Główna świątynia monasteru została poświęcona Matce Bożej Objawionej. Pochodzi z 1951 r i została wybudowana z błogosławieństwa Metropolity Grzegorza. Jednym z najbardziej uroczyście obchodzonych świąt jest Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny.
Monaster Mantzari w Oxylithos - żeński monaster z XVI w był jednym z najbogatszych w całym regionie. Posiadał bardzo dużo ziemi od Styry aż po wyspę Evia. W swojej świetności był klasztorem męskim, ale gdy Turcy napadli na monaster, zabili wszystkich mnichów i spalili budynki wraz ze świątyniami. Dzisiaj dzięki pracowitości mniszek i darczyńcom został odbudowany.
Plaża Vithouri - przepiękna plaża z turkusowo-niebieską wodą, położona pomiędzy dwoma bardzo wysokimi klifami, które robią ogromne wrażenie i są pokryte śródziemnomorską roślinnością, czas wolny `na plaży
26.09.2019
Moni Panagia Mirtiditsa Palioura - decyzją Metropolity Chryzostoma, został założony nowy, żeński monaster pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Myrtidiotissa (Uroczystości monasterskie odbywają się 24 września). Klasztor został założony i mieści się w prywatnej przestrzeni, należącej do greckiej cerkwi prawosławnej i jest obok kaplicy parafialnej w miejscowości Palioura, która jest częścią parafii, w której znajduje się Agiou Nikolaou Palioura. W sobotę 21 lipca 2007 odbyła się pierwsza liturgia. W dniu dzisiejszym są tam 3 zakonnice: Mariam, siostra Xeni i siostra Eulampia.
Monaster Panagia Gorgoepikoou in Messapia - monaster pod wezwaniem i ikoną Matki Bożej Szybko Spełniającej Prośby „Skoroposłusznica”. Święto główne wspólnoty obchodzone jest 1.10. w cześć Najświętszej Marii Panny w tej ikonie. Klasztor ten został zbudowany w 1965 roku po wizji siostry Gerontissy, w której dowiedziała się, że w tym miejscu znajduje się ikona Matki Bożej. Podczas kopania fundamentów ikona została odnaleziona. Lokalni mieszkańcy i pielgrzymi, którzy pragną Bożego miłosierdzia i wstawiennictwa Najświętszej Panienki, przyjeżdżają tutaj i szybko uzyskują pomoc.
Cerkiew Św. Jana Nowego Ruskiego – cerkiew została zbudowana w 1962 r wraz z budynkami, które dzisiaj pełnią funkcję sierocińca, domu starców i małego hotelu dla pielgrzymów. Znajduje się w Prokopi w północnej części Evii. W świątyni największą świętością są relikwie Św. Jana Ruskiego Nowego, który żył na przełomie XVII/XVIII w i zasłynął z tego, że walczył gorliwie jako żołnierz z Turkami w obronie Rosji. Dzięki niemu wiele osób ochroniło wiarę prawosławnych, a wielu Turków uwierzyło w Chrystusa. Na tej nacji zrobił on ogromne wrażenie i był nazywany przez nich „kafir” co znaczy z tureckiego niesamowity, niezwykły.
Monaster Świętego Ioanii Kalyviti – Moni Agiou Ioannuou Kaliviti – usytuowany niedaleko wioski Psachna, położony w jednym z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych miejsc na wyspie. Z porośniętych sosnami górami wyłania się unikat klasy światowej - bizantyjski klasztor z przełomu IX-XII w. Jest pod wezwaniem Św. Ioannisa z Kalavitis, syna rodziców pochodzących z Konstantynopola, żyjącego w V w. Jego pierwszą książką, elementarzem był Nowy Testament. Dzięki takiemu wychowaniu jego droga życia wiodła do stanu mniszego. Dzisiaj w monasterze jest jego święta ikona, przy której wiele osób doznało ukojenia w ciężkich chwilach swojego życia.
Monaster Świętego Dawida starszego – monaster przepięknie położony w masywach górskich Xiron Oros, uważany za najpiękniejszy i najcenniejszy monaster na Evii. Monaster jest z XVIw. i przebudowany w XIX w. Jest pod wezwaniem Przeobrażenia Pańskiego i Św Dawida z Evii, lokalnego świętego, który gdy miał 3 latka zniknął i nikt nie mógł go odnaleźć przez 7 dni. Święty miał widzenie Św. Jana Chrzciciela, który wziął go za rękę i razem weszli do kaplicy pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela, po czym udał się do swojej ikony, a mały Dawid stanął na kolanach i zaczął się nieustannie modlić. Na 6-sty dzień tato chłopca przyszedł do tej kaplicy jak co tydzień na wieczernicę. Zdziwił się bardzo, gdy zobaczył go całego i zdrowego na kolanach przed ikoną, Tak zaczęła się historia wielkiego świętego Dawida, którego relikwie znajdują się po dziś dzień w monasterze, a jego pomoc w sprawach beznadziejnych i trudnych jest ciągle obecna w życiu wszystkich, którzy proszą z wiarą i miłością o wstawiennictwo przed Bogiem.
Edipsos Herkulesowe gorące źródła termalne: Edipsos to magiczne miejsce, w którym już od ponad 3000 lat wytryskują z ziemi światowej sławy źródła termalne. Ich korzystne właściwości wychwalał już Hipokrates i zalecał kąpiele w owych siarkowych bogactwach. Arystoteles natomiast próbował badać właściwości geotermalnej energii tych wód i doszedł do wniosku, że woda ze źródeł leczy zarówno ciało, jak i duszę.
Nad samym morzem znajdują się przepiękne kaskady tworzące niesamowite formacje skalne, z których spływa gorąca lecznicza woda; po prysznicu pod termalną wodą, cudowny i orzeźwiający wpływ na nasze samopoczucie będzie miała kąpiel w krystalicznie czystym morzu. Mityczny Herkules regenerował swoje siły po wielu przebytych walkach.
27-28.09.2019 – czas wolny na relaks i plażowanie. Możliwość skorzystania z wycieczek fakultatywnych.
29.09.2019 – czas wolny na relaks i plażowanie. Wylot do Polski.

Kontakt: Julita Markiewicz-Mudź, +48 790 36 36 31, e-mail: julita_markiewicz@wp.pl

Wycieczki fakultatywne:
Delfy i Ossios Lukas - całodzienna wycieczka, do centrum kultu Apollona - starożytnego „pępka świata”, w którym Pytie przepowiadały przyszłość. Na szczególną uwagę zasługują tu pozostałości po Skarbcach Ateńczyków, święty Okrąg, świątynia Apollona oraz stadion, gdzie odbywały się Igrzyska Pytyjskie. W drodze do Delf odwiedzamy przepiękny klasztor bizantyński pochodzący z XI w. - klasztor Ossios Lukas (błogosławionego Łukasza). Ta wycieczka fakultatywna jest wspaniałą okazją dla każdego fascynata antycznej kultury! Cena około 48 EUR (uwaga: cena nie obejmuje biletów wstępu: 9 EUR za wspólny bilet do muzeum i stanowisko archeologiczne).
Rejs na wyspy Zatoki Sarońskiej (Egina, Poros, Hydra) - całodzienna wycieczka. Rano wypływamy z największego portu Grecji, Pireusu, na wyspę Egina. Stanowi ona praktycznie morską dzielnicę stołecznego regionu Attyka. Słynie z produkcji pistacji. Tu możemy fakultatywnie odwiedzić ruiny świątyni Afei - jednej z postaci bogini Ateny (VI-V w. p.n.e.).Odwiedzimy również Poros - maleńką, zieloną wyspę leżącą bardzo blisko wschodniego wybrzeża Peloponezu. Ostatnią z naszych przystani będzie przepiękna Hydra. Malowniczy port o wspaniałej architekturze urzeka każdego gościa, który tu zawita. Tu kryli się piraci, tu był międzynarodowy ośrodek polityki, handlu i szpiegostwa w czasie wojen napoleońskich. Obecnie jest ulubionym zakątkiem artystów i intelektualistów poszukujących spokoju poza gwarem Aten. Cena wycieczki (obejmuje transport do i z portu, rejs oraz obiad na statku podczas rejsu) to wydatek rzędu 90 EUR.
Rejs na Lichadonisia - to idealne miejsce dla tych, którzy kochają zarówno plażowanie, jak i zwiedzanie. Kraina, która kryje tajemnice nawet przed samymi tubylcami, a przez Greków jest często porównywana do Karaibów oraz Polinezji Francuskiej. W trakcie rejsu zobaczymy zatopiony wrak statku z okresu II wojny światowej, doskonałe miejsce dla pasjonatów nurkowania i snorklingu, a przy odrobinie szczęścia może uda się nam zobaczyć foki «Monachus Monachus», jednen z gatunków chronionych na świecie. Siedem małych wysp z krystalicznie czystymi wodami, niewielkimi zatoczkami i zielonym krajobrazem, tworzy raj na ziemi w Północnej Eubei. Jest to niepowtarzalna okazja do odkrycia miejsca pełnego historii, różnorodnej fauny i flory oraz greckiej mitologii!

Cena obejmuje: 7 noclegów w 3* hotelu (oceniony przez biuro jako 3,5*); wyżywienie - All inclusive: śniadania, obiady, kolacje, przekąski między posiłkami, nieograniczona ilość napoi bezalkoholowych i alkoholowych lokalnych, w określonych godzinach serwowanych przez hotel; bilety lotnicze: Warszawa-Ateny, Ateny -Warszawa; opłaty lotniskowe; transfer: lotnisko-hotel, hotel-lotnisko; 3 dni objazdu po wyspie; bilety wstępów do zwiedzanych obiektów objętych programem; nowoczesny autokar; ubezpieczenie; opiekę duchową, pilota i rezydenta hotelowego oraz przewodnika lokalnego.

Cena nie obejmuje: dopłaty do pokoju jednoosobowego; wydatków własnych; ubezpieczenia od chorób przewlekłych; dojazdu na lotnisko do Warszawy; wycieczek fakultatywnych.

Cena pielgrzymki może ulec zmianie, ze względu na kurs euro oraz opłaty lotniskowe.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania imprezy, gdyby nie było wystarczającej liczby chętnych. Pierwszeństwo w uczestnictwie pielgrzymki mają osoby, które zgłoszą się jak najwcześniej. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od organizatora.