Pielgrzymka na grecką wyspę Korfu ”Śladami Św. Spirydona”

2019-07-06

Pielgrzymka na grecką wyspę Korfu ”Śladami Św. Spirydona” 5-12.10.2019 Cena: 2220 zł i 190 euro

05.10.2019 – dzień przylotu, transfer do hotelu, zakwaterowanie, czas wolny.

06.10.2019:
Kerkira (stolica Korfu) – Święta Liturgia w cerkwi, gdzie znajdują się relikwie Świętego Spirydona.
Zwiedzanie Kerkiry:
• Monaster Świętych Jasona i Sasopitrasa – najstarszy monaster na wyspie, założony przez uczniów Apostoła Pawła Jasona i Sasopitrasa.
• Cerkiew Świętej Anny – Matki N.M.P. gdzie znajduje się unikatowa ikona, na której jest babcia, mama i malutka Bogarodzica.
• Cerkiew Świętego Jana Chrzciciela – (bardzo dużo świętych relikwii, m.in. cząstka z Krzyża Pańskiego).
• Cerkiew Świętych Własisa i Teodory – katedra, w której znajdują się relikwie Św. Teodory, żony cesarza Teofila, która wbrew woli męża walczyła z ikonoklazmem
Cerkiew Vlacherna – jedno z najbardziej malowniczych miejsc na wyspie, gdzie znajduje się cerkiew pod wezwaniem Matki Bożej Vlacherna. Centralne nad świątynią lądują i startują samoloty, co robi ogromne wrażenie. Cudem tej cerkwi jest ikonostas, którego ikonopiscy, konserwatorzy nie mogą odnowić, gdyż żadne barwniki nie pozostają na ikonach.
Monaster Kassiopitras – z cudowną ikoną Bogarodzicy Kassiopitras i rękodziełami św. Paisjusza oraz krzyżem, który nosił przy sercu. Relikwię tę Święty podarował Ojcu Polikarpowi, który z jego błogosławieństwa przybył na wyspę i założył w/w monaster. W klasztorze w ostatnich latach wydarzyły się cuda takie jak: korona cierniowa zawieszona na krzyżu w ołtarzu zakwitła, co roku jest coraz więcej kwiatów oraz pszczoły przyleciały do cerkwi i dla niektórych ikon zrobiły ramki z kitu pszczelego.
07.10.2019 – czas na plażowanie i relaks, możliwość skorzystania z wycieczek fakultatywnych
08.10.2019 – Cerkiew Ikony Matki Bożej Kasiopitra w Kassiopi – gdzie znajduje się cudowna ikona Matki Bożej uzdrawiającej dziecko ze ślepoty nie ręką ludzką uczyniona; pojawiła się na ścianie cerkwi w momencie, gdy Bogarodzica uzdrowiła chłopca Stefanosa. Czas wolny w Kassiopi – gdzie można podziwiać jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie, przepiękne kolory wody oblewającej białe marmurowe skały, wyglądające jak dyski, na których można się położyć i opalać. Plaża posiada śnieżno białe kamienie o średnicy ok. 20-30cm co dodatkowo dodaje niezwykłości temu miejscu.
Monaster Pantokrator – największy żeński monaster na wyspie, w którym mieszkają mniszki z całego świata, m.in. z Japonii, Ukrainy, Rosji. Mniszki robią naturalne kosmetyki, które są bardzo znane i cenione na wyspie i poza nią.
Monaster Świętego Dymitra – który odwiedził Św. Paisjusz podczas wizyty na wyspie i zapytał, kto tu leży w grobie przed cerkwią, gdyż wyczuwam tu niezwykłą moc i ta osoba niedługo będzie kanonizowana w poczet świętych. Jest to grób Starca Fieodolusa, który był duchownikiem monasteru, i poprzez jego modlitwy działy się ogromne cuda.
Monaster Kamarela – jest to żeński monaster położony w przepięknym ogrodzie z ruinami starożytnej cerkwi, mniszki produkują tu oliwę z oliwek, która została oceniona najwyżej ze wszystkich oliw na międzynarodowym prestiżowym konkursie w Szwajcarii
Cape Drastis – przylądek, z którego rozciąga się niesamowity widok na Albanię oraz można podziwiać „poszarpane” przez fale skały, wpadające do turkusowego morza, jedno z najbardziej spektakularnych miejsc na wyspie.
09.10.2019:
Monaster św. Paraskiewy – znajduje się tu żeński monaster pełny łask i miłości sióstr. Klasztor słynie z ikony św. Paraskiewy, przy której wydarzyło się wiele cudów oraz jej ręka, z której bije ciepło odczuwalne w momencie całowania relikwii.
Monaster św. Kiriaki – najnowszy na wyspie męski monaster, który słynie z przepięknej polichromii w cerkwi oraz z cudownej ikony Św. Kiriaki, przy której wydarzyło się w ostatnim czasie bardzo dużo cudów i uzdrowień. W sklepiku monasterskim można kupić naturalne kosmetyki.
Paleokastriksa – monaster męski pełniący funkcję obronną, z cudowną ikoną Bogarodzicy i miejsce, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie z krystaliczną, turkusowo-niebieską wodą, która posiada właściwości uzdrawiające poprzez zawarte w niej srebro koloidalne; czas wolny na plażowanie.
Taras widokowy na zatokę Paleokastriksa; to właśnie z tego miejsca możemy zrozumieć, dlaczego o Korfu mówi się najbardziej zielona wyspa Grecji. W połączeniu z zatoką w kształcie serca i mieniącymi się kolorami niebieskiego oraz błękitu, możemy poczuć się niezwykle wyjątkowo. Widok na długo zostanie w pamięci.
Canal de amor – poszarpane beżowo-białe skały wpadające do morza, tworzące nieziemskie formacje skalne i jaskinie, a do tego turkusowa woda pomiędzy oraz legenda mówiąca o tym, że kto będąc samotnym przepłynie kanał miłości chodż raz, pozna swoją miłość. Czas wolny w lokalnej tawernie z widokiem na plaże lub spacer wokoło tego miejsca.
10-11.10.2019 – czas wolny, możliwość skorzystania z bogatego programu animacyjnego w hotelu, kąpieli w morzu i w basenie, wycieczek fakultatywnych oraz możliwść pojechania do stolicy wyspy Kerkiry (koszt biletu autobusowego z hotelu do Kerkiry w jedną stronę około 1,5 Euro)
12.10.2019 – czas wolny, transfer na lotnisko i powrót do Polski

Wycieczki fakultatywne godne polecenia:
1. Albania: całodniowa wycieczka i wspaniała okazja, aby odwiedzić ten wciąż tajemniczy kraj. Zaokrętowanie na statek w porcie Korfu i rejs do Sarandy – słynnego wakacyjnego kurortu malowniczo położonego w zatoce. Przejazd autokarem do antycznego miasta Butrinti wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie: antyczny amfiteatr, łaźnie rzymskie i pozostałości świątyń. Przejazd wzdłuż jeziora, które słynie z hodowli małży. Lunch i czas wolny w mieście Saranda. Cena – ok. 75 EUR (zawiera opłatę portową: 10 EUR, lunch – napoje płatne dodatkowo i bilety wstępu; wymagany paszport lub dowód osobisty).
2. Wyspy Paxos i Antipaxos - całodniowy rejs. Zgodnie z greckim mitem Paksos stworzył bóg morza Posejdon, odłupując trójzębem kraniec Korfu. Wypłynięcie z portu, podziwianie pięknych krajobrazów. Podpłynięcie do Błękitnych Grot ukrytych pod dzikimi klifami zachodniego wybrzeża. Wyspa Paksos oczarowuje zielenią, spokojem i uroczym portem Gajos. Dziewicza wyspa Antipaksos wywołuje skojarzenia z egzotycznymi krajobrazami wysp karaibskich. Bajeczne turkusowe i krystalicznie czyste wody u jej wybrzeży zachęcają do kąpieli. Piękne plenery fotograficzne i okazja do kąpieli w morzu dla całej rodziny. Cena – ok. 45 EUR.

Cena obejmuje: 7 noclegów w 5* hotelu; wyżywienie - All inclusive: śniadania, obiady, kolacje, przekąski między posiłkami, nieograniczona ilość napoi bezalkoholowych i alkoholowych lokalnych, w określonych godzinach serwowanych przez hotel; bilety lotnicze: Warszawa-Kerkira(Korfu), Kerkira(Korfu)-Warszawa; opłaty lotniskowe; transfer: lotnisko-hotel, hotel-lotnisko; 3 dni objazdu po wyspie; bilety wstępów do zwiedzanych obiektów objętych programem; nowoczesny autokar; ubezpieczenie; opiekę duchową, pilota i rezydenta hotelowego oraz przewodnika lokalnego

Cena nie obejmuje: dopłaty do pokoju jednoosobowego; wydatków własnych; ubezpieczenia od chorób przewlekłych; dojazdu na lotnisko do Warszawy; wycieczek fakultatywnych.

Kontakt: Julita Markiewicz-Mudź tel.: +48 790 363 631 julita_markiewicz@wp.pl

Święty Spirydon:
Тропарь, глас 4: Собора Перваго показался еси поборник и чудотворец, богоносе Спиридоне, отче наш. Темже мертву ты во гробе возгласив и змию в злато претворил еси, и внегда пети тебе святыя молитвы, Ангелы сослужащия тебе имел еси, священнейший. Слава Давшему тебе крепость, слава Венчавшему тя, слава Действующему тобою всем исцеления.
Кондак, глас 2: Любовию Христовою уязвився, священнейший, ум вперив зарею Духа, детельным видением твоим деяние обрел еси, Богоприятне, жертвенник Божественный быв, прося всем Божественнаго сияния.
Cena pielgrzymki może ulec zmianie, ze względu na kurs euro oraz opłaty lotniskowe.

Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania imprezy, gdyby nie było wystarczającej liczby chętnych. Pierwszeństwo w uczestnictwie w pielgrzymce mają osoby, które zgłoszą się jak najwcześniej. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od organizatora.