kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Pielgrzymka do Rosji

2018-04-15

W dniach 16-23.07.2018 r. odbędzie się pielgrzymka do Rosji (Moskwa – Sankt Petersburg) "Odkrywanie duchowości Rosji, Święto Kazańskiej Ikony Matki Bożej"

520 Euro i 1300 zł (cena biletu i ubezpieczenia) + wiza do Rosji (około 350 zł)

Program pielgrzymki:

16.07.
– Przylot do Moskwy o 14:40 (LOT). Spotkanie na lotnisku. Obiad. Rozmieszczenie w hotelu oraz 3 h zwiedzanie Moskwy, najważniejszych i najpiękniejszych miejsc. Wycieczka autokarowa. Zwiedzanie z zewnątrz (bez wchodzenia do środka). Kolacja.

17.07.
– Śniadanie. Monaster „Pokrowskij” Opieki Matki Bożej w Moskwie, możliwość pokłonienia się relikwiom Świętej Matrony Moskiewskiej, która jeszcze za życia powiedziała: „Przychodzcie do mnie jak do żywej, a ja zawsze Wam pomogę”. Jest to jedna z największych świętych współczesnej Rosji, a kolejki do jej relikwi są zawsze bardzo długie.
– Wycieczka piesza po centrum Moskwy:
Sobór Bazylego Błogosławionego: cerkiew z XVI w., która jest wizytówką Moskwy. Wybudowana przez cara Iwana Groźnego na pamiątkę zwycięstwa w wojnie z kazańskimi Tatarami i zdobycie ich stolicy – miasta Kazań. Znajdują się tu relikwie Bazylego Błogosławionego.
Plac Czerwony - najbardziej znany plac Moskwy, położony w centrum miasta opodal Kremla – oficjalnej siedziby prezydenta Rosji. Ma 330 m długości i 70 m szerokości.
Park Zaryadye – pierwszy publiczny park Moskwy, który istnieje już 70 lat, znajduje się tam m.i sala koncertowa, amfiteatr, grota lodowa, parking podziemny. Ciekawostką jest to, że cała inwestycja kosztowała 480 milonów dolarów.
Katedra Chrystusa Zbawiciela – największa i jedna z najpięknieszych cerkiewi w Rosji odbudowana a XX w.
– Kolacja, nocleg.

18.07
- Śniadanie.
- Monaster Тichonowa Uśpieńskaja Pustynia – jeden z najstarszych monasterów Rosji założonych w XV. Posiada 6 imponujących cerkwi i jedną czasownię oraz budynki, w których mieszczą się cele dla mnichów.
- Monaster Optinskaja Pustynia – jeden z najbardziej znanych monasterów Rosji, z którego między innymi wywodzi się Św. Ambroży. Założycielem był Opta, który był zbójnikiem, ale nawrócił się i w XVII w. dał początek niezwykłej duchowości, która trwa do dzisiaj. Wycieczka po klasztorze. Nabożeństwo całonocnego czuwania. Kolacja. Nocleg w Ławrze.

19.07
- Liturgia w monasterze Optinskaja Pustynia. Obiad.
- Shamorodino- Monaster Św. Ambrożego z Optimy założonego przez mniszkę Opte w XIX w. Na początku XX wieku wspólnota monasterska tworzyło już ok. 800 mniszek, które zajmowały obszerny kompleks budynków przeznaczonych do modlitwy i pracy, ufundowany przez moskiewskiego kupca S. Pierłowa. Kolacja.
– Przyjazd do Moskwy oraz nocny transfer pociągiem do Sankt Petersburga.

20.07
– Śniadanie. 
– Zwiedzanie Sankt Petersburga: zwiedzanie najważniejszych i napiękniejszych miejsc w Sankt Petersburgu: Nevskiy prospekt, Strelka Vasilievskogo ostrova, Dvorzovaya ploshad, Koniyshennaya ploshad, Marsovo pole, Mihailovskiy zamok, Smolniy Sobor bez wchodzenia do środka. Zwiedzanie na zewnątrz,
– Twierdza Piotra i Pawła,
– Kaplica błogosławionej Ksenii Petersburskiej na cmentarzu smoleńskim, 
– Ławra Aleksandra Newskiego: XVIII-wieczny męski monaster pw. Przenajświętszej Trójcy i św. Aleksandra Newskiego. Znajdują się tu również kaplice grobowe i trzy nekropolie. Założony został w początkach XVIII w. Słynie z Sobóru Świętej Trójcy – głównej świątyni w tym kompleksie. Znajdują się tu relikwie św. Aleksandra Newskiego. W okresie synodalnym (1721–1917) jedna z najważniejszych świątyń w Rosji, tradycyjne miejsce sprawowania chirotonii biskupich. Na cmentarzu monasterkim św. Łazarza są prochy członków rodziny carskiej i wybitnych twórców kultury.
– Kolacja, nocleg.

21.07
– Liturgia w Katedrze Kazańskiej Ikony Matki Bożej podczas świątecznych uroczystości ku czci Kazańskiej Ikony Matki Bożej. Obiad. Monaster św. Jana z Kronsztadu, gdzie będzie można pokłonić się jego relikwion oraz uczestniczyć w nabożeństwie całonocnego czuwania. Odwiedzimy dom baciuszki św. Jana, gdzie znajduje się teraz muzeum. Kolacja. Nocleg.

22.07.
– Nabożeństwo niedzielne w Cerkiewi Zbawiciela na Krwi - W centrum Petersburga wznosi się jedna z najpiękniejszych cerkwi miasta – Spas-na-Krowi (Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego), która upamiętnia śmiertelny zamach na cara Aleksandra II 1 marca 1881 r. Ta malownicza i bogato zdobiona świątynia pobudza wyobraźnię i zachwyca: pięcioma kopułami, 81-metrową wieżą, kolorowymi mozaikami (w sumie świątynię pokrywa 7 tys. m2 mozaik) oraz dzwonnicą z widniejącymi 144 mozaikowymi herbami.
– Obiad.

Katedra św. Izaaka największa prawosławna świątynia w Petersburgu oraz druga co do wielkości w Rosji (zaraz po Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie), wybudowana z polecenia cara Aleksandra I. Mierzy 97,6 m szerokości, 111,2 m długości oraz 101,5 m wysokości; zwieńczona jest złoconymi kopułami (pokrytymi 100 kg czystego złota), z których największa posiada promień ok. 11 m. Może pomieścić 14 tys. wiernych.

Czas wolny w Sankt Petersburgu: dla chętnych za dodatkową opłatą:
Przepiękny godzinny rejs po rzekach i kanałach Sankt Petersburga- cena około 800 rubli- 0k.50 zł Ermitaż i Pałac Zimowy – Ermitaż stanowi jedno z najbogatszych muzeów świata z XIX w, gdzie znajduje się 400 sal w sześciu budynkach o łącznej powierzchni 125,5 tys. m². Zgromadzono tu mnóstwo znakomitych dzieł sztuki z całego świata.Tutaj caryca Katarzyna II spędzała wiele czasu na samotnych rozmyślaniach. cena około 400 rubli ok 24 zł lub 700 rubli ok.42 zł Kolacja. Nocny transfer pociągiem do Moskwy.

23.07.
– Śniadanie. Transfer do Ławry Troicko Siergiejewskiej w Siergijew Posad - założony w XIV w męski. Jeden z najważniejszych monasterów Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Monaster został założony w 1345 przez św. Sergiusza z Radoneża, który zbudował na Wzgórzu Makowieckim pierwszą drewnianą cerkiew i zgromadził wokół siebie pierwszą wspólnotę monastyczną. Cerkiew ma przepiekną ikonografię. Ikony rozpisywał słynny ikonopisca Rublow. Ikona Świętej Trójcy z jego ręki znajduje się teraz w ikonostasie. Przejazd na lotnisko. Przylot w godzinach wieczornych.

W cenę wliczono: przelot samolotem Warszawa - Moskwa, Moskwa – Warszawa (podana cena biletu nie jest ceną stałą, a przykładową, wszystko zależy od tego jaka będzie wyznaczona cena przez linie lotnicze na dzień zakupu biletu), wyżywienie śniadania lub obiad po nabożeństwie wg. programu i obiadokolacje, noclegi w centrum Moskwy i centrum Sankt Petersbura w pokojach wieloosobowych, jeden nocleg w monasterze Optińskaja Pustynia, bilety wstępu do miejsc objętych programem i nie oznaczonych jako płatne, 2 przejazdy nocnym pociągiem z Moskwy do Sankt Petersburga i z Sankt Petersburga do Moskwy, przewodnik lokalny, opieka pilota i ojca duchownego, ubezpieczenie.

Cena nie obejmuje: ubezpieczenia od chorób przewlekłych, własnych wydatków, biletów wstępy do obiektów nie objętych w programie, wizy do Rosji.

Kontakt: Julita Markiewicz-Mudź tel.: +48 790 363 631 e-mail: julita_markiewicz@wp.pl