Niedziela Prawosławia w Brukseli

ks. Paweł Cecha, 14 marca 2017

Każdego roku w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, prawosławni różnych jurysdykcji spotykają się na wspólnej Liturgii w katedrze św. Archaniołów w Brukseli. Tegorocznym uroczystościom przewodniczył metropolita Belgii Atenagoras. W nabożeństwie wzięli także udział biskup Patriarchatu Moskiewskiego - abp Szymon oraz bp Porfiriusz - przedstawiciel Kościoła Cypru przy Unii Europejskiej oraz księża i diakoni z niemal wszystkich brukselskich parafii. Podczas nabożeństwa śpiewało pięć chórów, w tym także polski.

W nabożeństwie uczestniczyli członkowie korpusu dyplomatycznego, żołnierze NATO, archonci oraz przedstawiciele władz państwowych. Homilię wygłosił ks. Heikki Huttunen (Cerkiew fińska), Sekretarz Generalny Konferencji Kościołów Europejskich. W swoim wystąpieniu odniósł się do wielkości prawosławia, które pomimo swojej wielokulturowości pozostaje zjednoczone wokół wspólnej Eucharystii. Ksiądz Huttunen dodał: "ta jedność daje świadectwo we współczesnym świecie, który tak bardzo potrzebuje pokoju i nadziei".

Podczas Liturgii metropolita Atenagoras udzielił święceń diakońskich Antoniosowi Tarlizosowi, Belgowi greckiego pochodzenia, który będzie niósł posługę w niderlandzkojęzycznej parafii w Hasselt. Po nabożeństwie, z inicjatywy rosyjskiego abp Szymona odbyło się przyjęcie podczas którego grupy z Grecji, Rosji, Rumunii, Bułgarii i Gruzji zaprezentowały swoje tradycyjne tańce i śpiewy. 

Fotoreportaż z uroczystości