polska: 35-lecie posługi kapłańskiej ks. prot. Pawła Gumieniaka
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

35-lecie posługi kapłańskiej ks. prot. Pawła Gumieniaka

s. Dominika, 11 stycznia 2017

W dniu 9 stycznia br. Jego Eminencja Metropolita Warszawski i całej Polski Sawa przewodniczył Świętej Liturgii na Świętej Górze Grabarce, podczas której szczególne modlitwy zostały wzniesione w intencji ks. prot. Pawła Gumieniaka i jego matuszki Ireny. Ks. Paweł od trzydziestu pięciu lat jako kapłan służy Cerkwi Chrystusowej, a wiernie wspiera go w tym jego matuszka.

W słowie po czytaniu Świętej Ewangeli, Jego Eminencja Metropolita Sawa, zwrócił uwagę na kosmiczny wymiar narodzenia Syna Bożego. Chrystus jest Światłem i Życiem świata, jest obejmującą wszystkich i „oczarowującą” Miłością wszystkich posiadających wiarę. To oczarowanie szczególnie widzimy w odniesieniu do mnichów i mniszek, których Chrystus przyciągnął Swoim światłem i bogactwem. Przeciwko temu nieustannie jednak walczy szatan. Ciężar i skutki upadku Prarodziców są widoczne na przestrzeni całej historii ludzkości: Kain zabija swego brata Abla, wspominany dziś przez Cerkiew pierwszy męczennik Stefan, zostaje ukamienowany przez swoich braci w wierze. Jednocześnie jednak wiemy o losach obecnego przy ukamienowaniu Szawła, który staje się gorliwym apostołem Chrystusa, a na krwi betlejemskich męczenników pulsuje życie Cerkwi.

Jego Eminencja mówiąc o najważniejszej posłudze kapłana- sprawowaniu Świętej Liturgii uświęcającej cały świat, nazwał Eucharystię darem Bożego Narodzenia - Boże Narodzenie nazywane jest „zimową Paschą”- bez niego nie byłoby Zmartwychwstania.

Po zakończeniu Świętej Liturgii jego Eminencja Metropolita Sawa w imieniu Cerkwi pozdrowił i wyraził wdzięczność Dostojnemu Jubilatowi wraz z jego matuszką za wierne służenie Cerkwi, darując ks. Pawłu na pamiątkę 35-lecia posługi kapłańskiej krzyż, a także ikonę Świętej Trójcy na pamiątkę 35-lecia pożycia małżeńskiego. Miejscem posługi o. Pawła był początkowo Gorzów Wielkopolski, następnie 25 lat trudził się na niwie Chrystusowej w Stargardzie Szczecińskim. Po wielu latach wrócił w swoje rodzinne strony. Prowadził parafię w Bielsku Podlaskim, a już od dłuższego czasu należy do grona duchownych na Świętej Górze Grabarce.

Ks. Paweł podziękował Jego Eminencji, a wspominając trudne momenty swej kapłańskiej posługi sięgnął do słów św. Jana Chryzostoma, który mówił o tym, iż bez cierpienia człowiek nie może dostąpić zbawienia, dziękując przy tym Bogu za wszystkie smutne i radosne momenty życia.

za: orthodox.pl