polska: Rekonstrukcja supraskich fresków
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Rekonstrukcja supraskich fresków

dr inż. Adam Musiuk, 10 stycznia 2017

Rok 2016, to rok w którym rozpoczęła się rekonstrukcja pochodzących z XVI wieku fresków. Dokładnie 4 lipca wykonano pierwszy fresk centralnej kopuły cerkwi Zwiastowana Bogarodzicy. Pierwotnie wykonane, przez serbskiego ikonopisca Nektariusza freski, powoli i pieczołowicie powracały na ściany supraskiej świątyni.

Pierwszy etap prac, to wykonanie około 360 m2 malowideł. Wypełniona ikonami została centralna kopuła cerkwi. Pojawiło się prawie sto postaci, w tym apostołowie, prorocy, święci oraz postać Pantokratora, która góruje nad wszystkim. Prace, do których rozpoczęcia przygotowania trwały kilka lat, zakończono 30 lipca 2016 r. Jak już wspomniano, był to pierwszy etap.

Obecnie międzynarodowy zespół serbsko-polski przygotowuje się do dalszych prac. Trwają badania naukowe i rozpoznawanie technik wymaganych do kontynuowania rekonstrukcji fresków. Na przełomie listopada i grudnia doszło do wizyty w Supraślu prof. Gorana Janicevicia – kierującego grupą ikonopisców i spotkania z o. archimandrytą Andrzejem oraz dr inż. Adamem Musiukiem – kierownikiem prac rekonstrukcji fresków. Na spotkaniu zadecydowano o dalszym programie prac.

Prosimy o dalsze dobrowolne wpłaty na konto:
Bank Spółdzielczy w Białymstoku Oddział w Supraślu
83-8060-0004-0680-0286-2000-0010


fot. Autor