polska: Zmarł o. Mikołaj Lenczewski – proboszcz parafii św. Jana Klimaka w Warszawie
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Zmarł o. Mikołaj Lenczewski – proboszcz parafii św. Jana Klimaka w Warszawie

Redakcja Cerkiew.pl, 07 stycznia 2017

W wieczór 6 stycznia zmarł ks. mitrat Mikołaj Lenczewski, proboszcz parafii św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie. Duchownym w tej parafii był od 1975 roku, kiedy otrzymał święcenia kapłańskie. Funkcję proboszcza parafii pełnił od 2007 roku. Pogrzeb odbędzie się we wtorek 10 stycznia o godz. 9 w wolskiej cerkwi.


Ksiądz mitrat Mikołaj Lenczewski urodził się w dn. 15 października 1940 roku w rodzinie prawosławnego duchownego ks. dr mitrata Mikołaja Lenczewskiego i jego ślubnej żony Tatiany Lenczewskiej z domu Szwarckop.

W roku 1960 wstąpił do Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, którą ukończył pisząc pracę magisterską pod kierunkiem docenta dr Aleksandra Łapińskiego nt. Stauropigialne Bractwo Lwowskie Jego Działalność kulturalno-oświatowa w walce z Unią i uzyskał tytuł magistra teologii prawosławnej.

6 października 1963 roku, ożenił się z Lidią Lenczewską (zm. 2012 r.) z domu Dymitruk. Dnia 6 września 1964 roku w Katedrze Metropolitalnej na Pradze w Warszawie, z rąk ks. arcybiskupa Jerzego, ówczesnego Arcybiskupa Łódzkiego i Poznańskiego otrzymał święcenia diakońskie i został przydzielony do pracy w swojej rodzinnej parafii. W dniu 7 września przyszedł im na świat syn Piotr (zm. 2011 r. kapelan, Pułkownik Wojska Polskiego).

Ksiądz Mikołaj od pierwszych dni pracy w parafii ochoczo włączył się w rytm jej życia. Był kierownikiem gospodarczym Cmentarza. Jako pierwszy w parafii organizuje i przyciąga młodzież i tworzy Punkt Katechetyczny.

W 1975 roku z rąk metropolity Bazylego przyjął święcenia kapłańskie i został mianowany wikariuszem parafii św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie.

Przez kilka lat był nauczycielem Ustawu Cerkiewnego w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie. Jest autorem licznych artykułów. Brał czynny udział w wydawaniu Kalendarza Cerkiewnego, podręczników i modlitewników i innych wydawnictw cerkiewnych. Napisał cykl artykułów nt Świątynie Prawosławne w Warszawie. Z ramienia Kościoła Prawosławnego był współzałożycielem Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Od roku 1992 roku jest członkiem Prezydium Towarzystwa.

Otrzymał liczne nagrody cerkiewne. Medale św. Marii Magdaleny III i II stopnia i II stopnia z ozdobami. W 2004 roku Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski, za całokształt pracy duszpasterskiej, nagrodził ks. Mikołaja prawem noszenia mitry. Od 1991 roku był kapelanem więziennym dla Zakładów Karnych i Aresztów Śledczych na terenie miasta stołecznego Warszawy. Od 1996 roku był Prawosławnym Kapelanem Naczelnym Więziennictwa w Rzeczypospolitej Polskiej. Ojciec Mikołaj za swoją ofiarną pracę został odznaczony przez Prezydenta RP brązowym i srebrnym Krzyżem Zasługi. Otrzymał także wiele innych odznaczeń resortowych.


Wiecznaja pamiat'!


Życiorys za prawoslawie.pl