polska: 37. rocznica chirotonii biskupiej Arcybiskupa Szymona

37. rocznica chirotonii biskupiej Arcybiskupa Szymona

ks. Jakub Dmitruk, 30 listopada 2016

26 listopada 2016 r. minęła 37. rocznica chirotonii biskupiej Jego Ekscelencji Arcybiskupa Szymona, ordynariusza diecezji łódzko-poznańskiej.

W tym dniu w katedralnej cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Łodzi, Jego Ekscelencja w asyście ks. prot. Eugeniusza Fiedorczuka i ks. Jakuba Dmitruka odprawił Świętą Liturgię. W modlitwach wygłaszanych podczas nabożeństwa wznoszono prośby o Boże błogosławieństwo, zdrowie i długie lata za arcybiskupa.

W imieniu kleru katedry i przybyłych wiernych z życzeniami, słowami pozdrowień i kwiatami z tej okazji zwrócił się do Jego Ekscelencji proboszcz katedry i sekretarz ks. prot. Eugeniusz Fiedorczuk.

Następnie odbył się jubileuszowy koncert w cerkwi św. Olgi na cześć arcybiskupa, na którym wystąpił Chór Katedralny z Łodzi pod dyrekcją Adama Tomaszewskiego, którego prowadzącym był sam arcybiskup Szymon. Koncertowi towarzyszył wernisaż fotografii „Łódzkie Cerkwie”, którego autorami są fotografowie skupieni w Stowarzyszeniu Foto Humanum.

Był to także dzień rozpoczęcia wspólnej akcji „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” pod tegorocznym hasłem „Płomień Miłosierdzia”. O godzinie 16.00 w cerkwi przedstawiciele trzech Kościołów: prawosławnego, rzymskokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego, wspólnie zapalili świece rozpoczynając całą akcję w regionie łódzkim. W całym wydarzeniu uczestniczyło wielu mieszkańców Łodzi przybyłych do łódzkiej prawosławnej świątyni.

Po koncercie odbyła się uroczysta kolacja w sali parafialnej.

Fot.: Piotr Rudkiewicz i ks. Jakub Dmitruk