Uroczystości pogrzebowe ihumenii Ludmiły

matuszka Agnia, 09 marca 2016

W dniu 4 marca 2016 r. na Świętej Górze Grabarce odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ihumenii Ludmiły (Polakowskiej). Matuszka zmarła 2 marca 2016 r. w wieku 89 lat. Pierwszą panichidę za duszę zmarłej odsłużono po wystawieniu ciała w domowej cerkwi.

Do czasu pogrzebu przy trumnie czuwały mniszki z Grabarki, z monasterów w Wojnowie i Zwierkach, znajomi oraz parafianie. Przy ciele zmarłej aż do pogrzebu czytany był Psałterz za jej duszę. 3 marca 2016 r. o godz. 16:00 ciało zmarłej ihumenii zostało przeniesione do cerkwi Przemienienia Pańskiego, w której o godz. 17:00 odsłużony został parastas (in. wielka panichida).

4 marca 2016 r. o godz. 9:00 rozpoczęła się Święta Liturgia, której przewodniczył biskup supraski Grzegorz. W uroczystościach pogrzebowych wzięło udział ponad dwudziestu duchownych, siostry ze wszystkich żeńskich monasterów w Polsce, bracia z monasterów w Jabłecznej i Sakach, duchowe dzieci zmarłej ihumenii, przedstawiciele z Bractwa Młodzieży Prawosławnej, parafianie oraz znajomi.

Po Świętej Liturgii do przybyłych na uroczystości pogrzebowe przemówił biskup Grzegorz. Zwrócił uwagę na to, iż życie każdego człowieka, szczególnie mnicha, jest tajemnicą ukrytą w jego sercu i celi. Nie widzimy, ile się modli, ile łez przelewa, jaką prowadzi walkę duchową, jak kaja się i pokutuje. Mówił o życiu matuszki Ludmiły, o jej miłości do Boga i Cerkwi, które towarzyszyły jej przez całe życie. W imieniu zmarłej prosił o wybaczenie i modlitwy, których każda dusza potrzebuje szczególnie zaraz po śmierci. Następnie odbył się obrzęd pogrzebu.

Ciało ihumenii Ludmiły spoczęło na monasterskim cmentarzu na Świętej Górze Grabarce.

za: wojnowo.net, grabarka.pl