polska: Świętego Dymitra Sołuńskiego w Sakach

Świętego Dymitra Sołuńskiego w Sakach

Jarosław Bałło, 14 listopada 2016

W dniu pamięci św. Dymitra Sołuńskiego, 8 listopada br., w monasterze w Sakach odbyły się świąteczne uroczystości poświęcone pamięci patrona tej wspólnoty.

Obchody święta rozpoczęły się całonocnym czuwaniem i akatystem ku czci świętego męczennika. Pierwsza Boska Liturgia rozpoczęła się o godz. 0.00. W sam dzień święta, po dokonaniu małego poświęcenia wody i odprawieniu akatystu poświęconego św. Dymitrowi, wierni w modlitewnym skupieniu oczekiwali na przyjazd zwierzchnika Cerkwi prawosławnej w Polsce – Jego Eminencji Metropolity Sawy.

Głównej Świętej Liturgii przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski w asyście licznie zebranego duchowieństwa.

Homilię wygłosił osobiście Jego Eminencja. Nawiązał w niej do trudnej przeszłości mieszkańców Sak, Zaleszan i innych okolicznych wsi, które w latach powojennych przecierpiały wiele za prawosławną wiarę. Liczni ponieśli w tych dniach śmierć męczeńską za wiarę swych przodków. Jego Błażenstwo porównał los św. Dymitra Sołuńskiego do tego, co spotkało rodziców, dziadków i pradziadków wiernych, którzy tego dnia uczestniczyli w Świętej Liturgii. Ziemia zroszona krwią podlaskich męczenników zrodziła dwa prawosławne monastery, które są świadectwem tego, że „nie sposób zniszczyć tego co jest od Boga”. Tam gdzie prawosławie miało na zawsze zniknąć, dziś niosą swe trudy mili Bogu mnisi i mniszki, każdego dnia składana jest bezkrwawa ofiara Panu i sławione jest Jego imię – „Jakże wspaniałe są dzieła Twoje, Panie!” Metropolita podkreślił, iż: „Za sprawą rozumnej wiary winniśmy nieść świadectwo Prawosławia całemu światu.”

Boska Liturgia zakończyła się tradycyjnie uroczystą procesją, po której wszyscy wierni jeszcze raz pokłonili się ikonie świętego wielkiego męczennika Dymitra Sołuńskiego. Ikonie cudownej, za sprawą której od lat miejscowa ludność otrzymuje uzdrowienia i pomoc w trudnych życiowych momentach.

Jego Eminencja pozdrowił przełożonego monasteru – archimandrytę Tymoteusza (Sawczuka) z braćmi. Podziękował za udział w uroczystościach władzom samorządowym w osobie burmistrza miasta Kleszczele – mgr inż. Aleksandra Sielickiego. Podziękowania skierowane zostały także do dziekana okręgu kleszczelowskiego – ks. mitrata Mikołaja Kiełbaszewskiego.

Świąteczne uroczystości zakończyły się wspólnym obiadem, który przebiegł w uroczystej i miłej atmosferze.

Fot.: Łukasz Troc

za: orthodox.pl