świat: Jesienne Zgromadzenie Prawosławnych Biskupów Niemiec

Jesienne Zgromadzenie Prawosławnych Biskupów Niemiec

Anna Kindziuk, 12 listopada 2016

W dniu 4 listopada 2016 r., w Berlinie, rozpoczęło się jesienne spotkanie Zgromadzenia Prawosławnych Biskupów Niemiec, w którym wzięli udział zarządzający i wikarni biskupi prawosławnych diecezji tego kraju.

Rankiem, na zamku w Bellevue, prawosławni hierarchowie spotkali się z prezydentem Niemiec, Joachimem Gauckiem. Po krótkim przedstawieniu członków – biskupów Zgromadzenia, jego przewodniczący – metropolita Niemiec i Europy Centralnej Augustyn (Patriarchat Konstantynopola) opowiedział o genezie diaspor prawosławnych w Niemczech. Podkreślił, iż mimo, że prawosławie posiada, przede wszystkim, korzenie migracyjne, to Cerkiew prawosławna dziś nie jest Cerkwią migrantów. „Wszyscy my – Grecy, Rosjanie, Bułgarzy – reprezentujemy wspólną cerkiew i postrzegamy siebie nie jak egzotykę a jak nieodłączną, integralną część państwa niemieckiego” – powiedział metropolita Augustyn.

W odpowiedzi prezydent Niemiec podkreślił, iż państwo niemieckie zachowuje przyjacielską neutralność względem wszystkich konfesji. Wskazał także, iż chrześcijanie różnych wyznań powinni poszukiwać tego, co ich łączy. Daje to podstawy dla konstruktywnego dialogu i współpracy przedstawicieli wszystkich wyznań.

W dalszej części spotkania omówiono stan Cerkwi prawosławnej w Niemczech, problemy migracyjne, duchowej opieki nad uchodźcami – chrześcijanami a także zagadnienia dotyczące dialogu między chrześcijanami.

W drugiej połowie dnia, w cerkwi rumuńskiej pw. Archaniołów Michała i Gabriela, hierarchowie spotkali się z duchowieństwem prawosławnym Berlina. Kler prawosławny przedstawił działalność swoich wspólnot i podzielił się nurtującymi go problemami. Omawiano, między innymi, problem integracji z jednoczesną próbą zachowania języków narodowych podczas nabożeństw i poza nimi (w kontakcie z innymi wyznawcami prawosławia). Biskup palmirski Jan opowiedział o pracy wiernych Patriarchatu Antiocheńskiego z imigrantami-chrześcijanmi.

Następnie zaprezentowano nowy niemieckojęzyczny podręcznik o podstawach prawosławia, przeznaczony dla początkowych klas szkół ogólnokształcących Niemiec „Mit Christus unterwegs” oraz zbiór „Orthodoxie in Deutschsland”.

Na zakończenie dnia uczestnicy spotkania pomodlili się podczas wieczornego nabożeństwa, w którym udział wziął także przedstawiciel Kościoła rzymsko-katolickiego, arcybiskup berliński Heiner Koch. Na zakończenie nabożeństwa przywitał się on z zebranym duchowieństwem i wiernymi. Podkreślił wagę utrzymania jedności chrześcijańskiej w obliczu wyzwań świata świeckiego.

W następnym dniu posiedzenie robocze biskupów i oficjalnych uczestników zebrania miało miejsce w cerkwi bułgarskiej pw. św. cara Borysa. Omówiono rezultaty soboru na Krecie jak również bieżące zagadnienia dotyczące funkcjonowania prawosławnych diecezji i parafii Niemiec. W centrum uwagi znajdowały się problemy związane ze współczesną sytuacją migracyjną, a w szczególności uchodźców – chrześcijan i opieką duchową nad nimi.

6 listopada jesienna sesja prawosławnego duchowieństwa w Niemczech dobiegła końca. Zakończono ją Liturgią Świętą, którą odsłużono w cerkwi pw. św. równego apostołom księcia Włodzimierza. Celebrował ją metropolita niemiecki i Europy Centralnej Augustyn. Liturgię sprawowano w języku cerkiewno-słowiańskim, greckim, gruzińskim, arabskim i niemieckim. Kazanie wygłosił arcybiskup palmirski Jan. Zaznaczył on, iż prawosławni chrześcijanie, bez względu na to, gdzie się znajdują, powinni każdego dnia dawać swoim zachowaniem przykład miłosierdzia i miłości w stosunku do bliźniego, a także stale być gotowymi do pomocy i wsparcia ludzi znajdujących się w potrzebie.

Po zakończeniu służby do zebranych zwrócił się metropolita Augustyn. Podziękował za gościnę arcybiskupowi Teofanowi i duchowieństwu cerkwi. Zaznaczył także, jak ważne jest, by zachowywać jedność Cerkwi prawosławnej w Niemczech: W Niemczech jesteśmy jedną rodziną. To bardzo ważne. Chrześcijanie prawosławni nie żyją w getcie, nie tworzą paralelnych społeczności, lecz są częścią społeczeństwa i państwa niemieckiego. Jesteśmy jednolitą Cerkwią prawosławną i powinniśmy przejawiać swoim postępowaniem tę jednolitość i jedność, postępować zgodnie z nauką Ewangelii, starać się naśladować Jezusa Chrystusa, dawać aktywne świadectwo swojej wiary. Powinniśmy zachowywać swoją tożsamość ale jednocześnie też integrować się ze społeczeństwem niemieckim. Nie ważne, kim jesteśmy – Grekami, Rosjanami, Serbami, Bułgarami czy Gruzinami… Jesteśmy przede wszystkim prawosławnymi chrześcijanami i powinniśmy żyć tak, aby ludzie wokół widzieli, że gdzie jest prawosławie, tam też są pokój i zgoda.

Następny zjazd prawosławnych biskupów Niemiec odbędzie się w dniach 3-5 marca 2017 r. w
Monachium.

Na podstawie: mospat.ru