polska: Poświęcenie pomnika w Ropkach

Poświęcenie pomnika w Ropkach

ks. W. Kaniuk, 07 listopada 2016

5 listopada 2016 r. w Sobotę św. Dymitra – Wspomnienie zmarłych, w cerkwi pw. Opieki Matki Bożej w Hańczowej (diecezja przemysko-gorlicka) sprawowana była Św. Liturgia oraz Parastas, podczas którego zebrani modlili się za wszystkich bliskich, którzy na przestrzeni wieków zasnęli w Panu i w nadziei oczekują na drugie przyjście Zbawiciela.

W godzinach popołudniowych w miejscowości Ropki, na znajdującym się tam cmentarzu parafii prawosławnej w Hańczowej, jak co roku w pierwszą sobotę miesiąca listopada – w Sobotę św. Dymitra – odprawione zostało nabożeństwo żałobne – Parastas – za wszystkich tam spoczywających przodków.

Przed II wojną światową Ropki były zamieszkałe przez 60 łemkowskich rodzin (w 1936 r. – 384 osoby), jedną rodzinę Romów, oraz dwie rodziny Żydowskie. W 1941 r. zamordowano Romów, w 1942 – Żydów, zaś Łemków przesiedlono w większej części w 1945 na Zachodnią Ukrainę i pozostałych w 1947 w ramach Akcji „Wisła” w dniach 11-15.06.1947 na Ziemie Zachodnie.

Pod koniec lat 50-tych XX w. jedynie dla dwóch rodzin dawnych mieszkańców Ropek udało się powrócić. W Ropkach była cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy z 1801 r., która została w latach 70-tych przeniesiona do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Oprócz wcześniej wspomnianego Parastasu ks. Władysław Kaniuk, proboszcz parafii prawosławnej w Hańczowej, dokonał poświęcenia tablicy upamiętniającej tragiczne wydarzenia z lat 40-tych XX wieku. Fundatorem pamiątkowego głazu z kamienną tablicą ku czci i pamięci byłych mieszkańców wsi Ropki jest prof. Andrzej Jaczewski – lekarz i pedagog, humanista, specjalista medycyny szkolnej, profesor doktor habilitowany medycyny i pedagogiki – mieszkaniec Ropek od ponad 50 lat. Profesor jest wielkim znawcą i miłośnikiem muzyki cerkiewnej, w tym w szczególności twórczości Dymitra Bortniańskiego, którego korzenie rodowe wywodzą się z pobliskiego Bartnego.

W tym uroczystym wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Ropek, jak również okolicznych miejscowości. Odsłonięcia tablicy dokonała Grażyna Furman – wnuczka śp. Józefa i Melanii Mamrosz, którym udało się powrócić.

Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do pensjonatu „Biały Domek” na poczęstunek.

Fot.: Sławomir Kaniuk

za: orthodox.pl