polska: Zespół Stebło wyróżniony w Patriarszym Międzynarodowym Festiwalu Bożonarodzeniowe Pieśni Narodów Świata

Zespół Stebło wyróżniony w Patriarszym Międzynarodowym Festiwalu Bożonarodzeniowe Pieśni Narodów Świata

Adrian Kazimiruk, 06 listopada 2016

W drugiej połowie października ogłoszono wyniki Patriarszego Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chrześcijańskiego Świata w konkursie „Bożonarodzeniowe pieśni narodów świata”. W festiwalu wzięły udział zespoły i wykonawcy z Rosji, a także z innych państw.


Laureatami zostali:

- Folkowa grupa „Omskiego Państwowego Zespołu Dziecięcego” działająca w ramach omskiego ośrodka kultury (m. Omsk, dyrygent – Julia Parfieniowa) – w kategorii „Śpiewy ludowe lub etniczne”

- Zespół Stebło – uczniowie i absolwenci pierwszej w Polsce Prawosławnej Niepublicznej Szkoły św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku (dyrygent Anna Misiejuk) – w kategorii „Śpiewy ludowe lub etniczne”

- Chór ‘Odigitria” Niedzielnej Szkoły przy parafii Smoleńskiej i Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej (m. Niżny Nowogród, dyrygent – Jelena Remizowa) – w kategorii „Śpiewy chóralne”

- Starszy Chór Moskiewskiej Dziecięcej Szoły Muzycznej im. S. S. Prokofieja (m. Moskwa, dyrygent Elmira Dadaszewa) – w kategorii „Śpiewy chóralne”

Uroczyste wręczenie dyplomów laureatom konkursu odbędzie się na IV corocznej Bożonarodzeniowej Gali Patriarszego Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chrześnijańsiego Świata, jaka będzie miała miejsce 15 stycznia 2017 r. w Moskwie w Sali Cerkiewnych Soborów znajdującej się przy Cerkwi Chrystusa Zbawiciela.

Więcej o festiwalu.

O zespole:
Do niedawna Zespół STEBŁO tworzyła trójka absolwentów Zespołu Szkół Niepublicznych Św. Św. Cyryla i Metodego w Białymstoku: Dominika Błahuszewska, Patryk Misiejuk, Jakub Szeremeta. W tym roku dołączyły do nich młodsze siostry Maryna Misiejuk i Anastazja Szeremeta - uczennice Niepublicznej Szkoły Św. Św. Cyryla i Metodego w Białymstoku.

Członkowie zespołu aktywnie uczestniczą w spotkaniach zespołu, zarówno w poszukiwaniach repertuaru, jak też próbach i występach. Każdy z członków jest ważnym ogniwem, a jego wkład wokalny i zaangażowanie nieocenione w uzyskiwanych wspólnie sukcesach. Młodzież stale rozwija się wokalnie i prezentuje swoją pracę, odnotowując liczne sukcesy w krajowych, regionalnych, wojewódzkich i gminnych konkursach piosenki. W spotkaniu ze śpiewem dużą rolę odegrał udział młodzieży w Chórze Dziecięcym Opery i Filharmonii Podlaskiej. Patryk, Jakub i Dominika aktualnie są członkami Chóru Miasta Białystok.
W muzycznych upodobaniach i poszukiwaniach zespołu STEBŁO uwidacznia się jego niszowy charakter, zauważalny jest powrót do autentycznego folkloru poprzez nowe opracowania pieśni mniejszości narodowych zamieszkujących Podlasie. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni polskie, białoruskie, rosyjskie i ukraińskie. Inspirację grupa czerpie z ulubionych piosenek pradziadków, dziadków, starych kolekcji kaset audio, a nawet archiwalnych zapisów zeszytowych. Zespół aktywnie uczestniczy w promocji tradycji śpiewania ukazując piękno wielokulturowości miasta Białystok i województwa podlaskiego.

Pod koniec roku 2015 ukazała się płyta Zespołu STEBŁO z utworami paraliturgicznymi zatytułowana Pokajanije - Pokuta, która spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem nie tylko prawosławnych mieszkańców miasta i regionu. Dorobek zespołu prezentowany był na antenie TVP Białystok w programie Made in Podlasie oraz kilku wydaniach programu prawosławnego U Źródeł Wiary.
Tytuł laureata na wysokiej rangi kulturalnym wydarzeniu - Patriarszym Międzynarodowym Festiwalu – „Bożonarodzeniowe Pieśni Narodów Świata” to, jak dotąd, największe osiągnięcie zespołu.

Od początku kierownikiem artystycznym zespołu jest Anna Misiejuk.

Na podstawie: http://mkrf.ru/press-center/news/ministerstvo/podvedeny-itogi-konkursa-rozhdestvenskie-pesni-nar