polska: Konferencja katechetów diecezji przemysko-gorlickiej

Konferencja katechetów diecezji przemysko-gorlickiej

ks. Piotr Pupczyk, 01 listopada 2016

28 października 2016 roku katecheci i katechetki z diecezji przemysko-gorlickiej wzięli udział w konferencji. Spotkaniu przewodniczył biskup przemysko-gorlicki Paisjusz. Na konferencję katechetyczną przybył także przedstawiciel Władz Samorządowych, Burmistrz miasta Krynica Zdrój dr Dariusz Reśko.

Na początku spotkania uczestnicy konferencji zebrali się w cerkwi pw. św. Włodzimierza, gdzie podczas nabożeństwa dziękczynnego (molebna) dziękowali Bogu za jubileusz 25-lecia powrotu katechezy prawosławnej do szkół. Po zakończeniu dziękczynnej modlitwy wszyscy zebrani wraz z ordynariuszem diecezji biskupem Paisjuszem udali się do krypty pod cerkwią gdzie spoczywa arcybiskup Adam (Dubec).

Po słowie diecezjalnego koordynatora ds. nauczania religii ks. Piotra Pupczyka, biskup Paisjusz wręczył medale KEN przyznane przez minister Annę Zalewską katechetom diecezji przemysko-gorlickiej: ks. Wiaczesławowi Janielowi, ks. Romanowi Dubec, ks. Piotrowi Pupczykowi – za szczególne zasługi w dziedzinie edukacji. W imieniu Cerkwi prawosławnej medalem Św. Maksyma Gorlickiego, władyka nagrodził Mirosławę Dubec – nauczycielkę religii i autora wielu materiałów dydaktycznych a także Marię Biłas – emerytowaną nauczycielkę, byłą dyrektor szkoły w Mokrem i wielkiego społecznika.

Pierwsza część konferencji dotyczyła problemów nauczania religii w szkołach niepublicznych, specyfiki pracy z jednym uczniem oraz pracy z młodzieżą w szkołach ponad gimnazjalnych. Materiał związany z tymi tematami przygotowali: ks. Andrzej Grycz, Maria Cidyło, Mirosława Dubec, Jarosław Grycz. W drugiej części konferencji wysłuchano referatu ks. Dariusza Bojczyka "Wpływ katechezy na duchowy rozwój młodego pokolenia" oraz koreferatu ks. Arkadiusza Barańczuka "Znaczenie modlitwy w procesie wychowania młodego pokolenia". Po dyskusji głos zabrał Jego Ekscelencja, Biskup Paisjusz, który w obszernym podsumowaniu wszystkich prelegentów zwrócił szczególną uwagę na prawidłowe pojmowanie prawosławnej pedagogiki jako procesu odbudowywania pełni człowieczeństwa poprzez chrześcijańskie wychowanie. Władyka wezwał do formowania modlitewnych postaw młodego pokolenia na płaszczyźnie zewnętrznej i wewnętrznej i pamięci o tym, że tam gdzie nie ma strachu tam też i nie ma cnót. Wznosząc modlitwę dziękczynną za 25-lecie powrotu katechezy do szkół hierarcha wezwał do tego, aby nie pozostawać na laurach, a być aktywnymi autorytetami niezapominającymi o konieczności ciągłego procesu samokształcenia oraz rozszerzeniu katechezy nie tylko na dzieci i młodzież a także i na dorosłych. Ponadto biskup zwrócił się do katechetów z prośbą o używanie terminologii cerkiewnej i języka ojczystego dzieci (ukraiński i łemkowski) podczas prowadzenia zajęć z katechezy.

Diecezjalny metodyk ks. Julian Felenczak przedstawił zebranym sprawozdanie z katechezy w diecezji przemysko-gorlickiej, a księża Roman Dubec i Andrzej Grycz przybliżyli zebranym uwarunkowania prawne dotyczące organizacji lekcji religii w szkołach publicznych i niepublicznych.

Burmistrz miasta Krynica Zdrój serdecznie dziękując za zaproszenie wyraził także swą wdzięczność za wysoki poziom przygotowanej konferencji, co jest świadectwem tego, iż Cerkiew prawosławna w Polsce w dojrzały sposób podchodzi do edukacji młodego pokolenia na wszystkich szczeblach nauczania.

Konferencję zakończono modlitwą i życzeniami biskupa Paisjusza następnych 25 lat owocnej służby w wychowaniu młodych pokoleń.


Fot.: Mikołaj Grycz, ihumen Pafnucy (Jakimiuk)

za: orthodox.pl