świat: Rosja: modlitewnik dla niewidzących i głuchoniemych

Rosja: modlitewnik dla niewidzących i głuchoniemych

Anna Kindziuk, 30 października 2016

Pierwszy raz w historii Rosji został wydany modlitewnik (cs. molitwosłow) dedykowany specjalnie dla osób niewidzących i głuchoniemych. Odbyło się to przy bezpośrednim udziale Domu Niewidomych i Głuchoniemych oraz funduszu wsparcia niewidomych i głuchoniemych „Połączenie”. Modlitewnik opracowany został przez dyrektora Domu Niewidomych Głuchoniemych, dyrektora wykonawczego zrzeszenia osób głuchoniemych „Elwira” oraz duchownego cerkwi pod wezwaniem Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Puczkowie (Nowa Moskwa), Lwa Arszakjanowa.

Główne zasady, którymi kierowano się przy tworzeniu modlitewnika były następujące: w sposób jak najprostszy, biorąc pod uwagę specyfikę osób głuchoniemych, w jak największym zakresie zaoferować osobom chorym wszystko, co jest niezbędne do praktyki modlitewnej na cały dzień, a nawet i życie. Ujmując jednym zdaniem: Wszystko o nasze wierze – syntetycznie. Nie jest to oddzielny zestaw modlitw, wybranych ze zwykłego modlitewnika, a pewna całość, która może posłużyć za drogowskaz dla osób głuchoniemych podczas modlitw codziennych, przy Eucharystii, a nawet podczas rozmyślań o wierze.

W skład modlitewnika wchodzą krótkie modlitwy poranne (błogosławieństwo na nadchodzący dzień) i wieczorne (o wybaczeniu grzechów), modlitwy dzienne (łączność z Bogiem), krótkie modlitwy przed sakramentem Eucharystii, przypomnienie o codziennym czytaniu Pisma Świętego itd.
Tekst modlitewnika, napisany alfabetem Braille’a, został zaadoptowany dla osób niewidomych głuchoniemych. Wydano go w dwóch wersjach: skróconej i pełnej.

Wydanie modlitewnika przygotował fundusz wsparcia osób niewidomych głuchoniemych „Połączenie” oraz synodalny oddział dobroczynności Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, a także uniwersytet humanistyczny św. Tichona.

W Domu Niewidomych i Głuchoniemych modlitewnik rozdaje się wszystkim osobom, które przyjeżdżają na kursy – tak, aby mogły one na zakończenie swego pobytu zabrać go ze sobą i spokojnie uczyć się korzystać z niego w warunkach domowych.

Za domsg.ru