polska: Delegacja Bractwa św. św. Cyryla i Metodego na św. Górze Athos

Delegacja Bractwa św. św. Cyryla i Metodego na św. Górze Athos

d. Piotr Makal, 29 października 2016

W końcu października przewodniczący Stowarzyszenia Bractwo św. św. Cyryla i Metodego Bazyli Piwnik, w towarzystwie zastępcy kierownika Biura Zarządu Głównego Bractwa dr. Marcina Abijskiego, przebywał z nieoficjalną wizytą na św. Górze Athos. Celem pielgrzymki było podtrzymanie kontaktów Bractwa z athoskimi monasterami oraz uczestnictwo w historycznym wydarzeniu – intronizacji nowego ihumena w rosyjskim monasterze św. Pantelejmona.

W czasie kilkudniowego pobytu, delegacja odwiedziła monastery Vatoped, Iviron, św. Pantelejmona, Simonos Petras, skit św. Andrzeja, skit Ksilurgu, kielię Burazery oraz kielię św. Modesta. W niedzielę 23 października, w monasterze św. Pantelejmona miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Po śmierci ihumena Jeremiasza, bracia monasteru wybrali na swego nowego ojca duchowego hierodiakona Eulogiusza, którego uroczysta intronizacja miała miejsce tego właśnie dnia. Przed św. Liturgią odczytana została decyzja św. Kinotu Góry Athos o zatwierdzeniu wyboru dokonanego przez braci. Nowemu ihumenowi wręczono żezł (pastorał) oraz założono mantiję. W krótkiej mowie nowy ihumen podkreślił, iż nigdy nie starał się o tak wysokie stanowisko (przez lata reprezentował monaster w Konstantynopolu, a po powrocie pracował w monasterskich ogrodach) oraz zaznaczył, że jego nowa funkcja to odpowiedzialna służba dla braci, za których duchowy stan pod jego opieką będzie musiał odpowiedzieć przed Bogiem. Po przemowie rozpoczęła się św. Liturgia, celebrowana przez hierarchów z Rosji oraz liczne athoskie duchowieństwo, w czasie której na zmianę śpiewały chóry grecki i monasterski. O pomoc w śpiewie poproszono także Marcina Abijskiego, który regularnie przyjeżdża na św. Górę Athos i uczy tam śpiewu bizantyjskiego. Uroczystości zakończył wspólny posiłek w monasterskim refektarzu, który wypełnił się po brzegi. Po uroczystościach przewodniczący Bractwa złożył nowemu ihumenowi serdeczne życzenia, przekazując pozdrowienia od polskiej Cerkwi oraz symboliczny upominek.

Większość czasu delegacja spędziła w kielii św. Modesta położonej na terytorium monasteru Simonos Petras, kierowanej przez hieromnicha Abrahama. Dzięki jego uprzejmości i błogosławieństwu przez kilka dni pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwach i codziennym życiu monasteru.

Na zakończenie pobytu w Grecji, dzięki gościnności o. Pawła Samoluka – polskiego duchownego mieszkającego od lat w tym kraju, polskiej delegacji udało się odwiedzić monaster św. Hilariona w Promachoi, odbudowany przez ucznia znanego w Polsce dzięki licznym publikacjom św. Paisjusza z Góry Athos. Wspomniany mnich był najbliższym uczniem św. Paisjusza i jedyną osobą, której święty nadał przy postrzyżynach swe imię. Starzec Paisjusz zaprosił polską delegację na rozmowę, w czasie której odpowiadał na pytania dotyczące prawosławnej duchowości oraz zagadnień związanych z obszarem działań organizacji cerkiewnych.

za: www.bractwocim.pl