polska: Święto Lubelskiej Ikony Bogarodzicy
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Święto Lubelskiej Ikony Bogarodzicy

Konstanty Frączek, 24 października 2016

W niedzielny bezdeszczowy poranek 23 października w lubelskiej katedralnej świątyni pw. Przemienienia Pańskiego na uroczystej Boskiej Liturgii zebrali się wierni, aby tradycyjnie świętować uroczystości ku czci Lubelskiej Ikony Bogarodzicy.

Przed rozpoczęciem Boskiej Liturgii arcybiskupa Abla i władykę Paisjusza kwiatami powitały dzieci. Następnie starosta cerkiewny Andrzej Bojko tradycyjnie, chlebem i solą, zaprosił hierarchów do świątyni katedralnej prosząc o modlitwy za społeczność parafialną. Proboszcz parafii ks. mitrat Andrzej Łoś, witając arcypasterzy, przedstawił krótką genezę święta i Lubelskiej Ikony Bogarodzicy.

Katedralna cerkiew tego dnia wypełniła się wiernymi, aby wspólnie z duchowieństwem przeżyć uroczystą Boską Liturgię. Z okolicznościowym kazaniem do zebranych zwrócił się władyka Paisjusz. W swoich słowach skierował szczególną uwagę na obecność Lubelskiej Ikony Matki Bożej w tej prawosławnej świątyni w Lublinie.

Wiele osób tego świątecznego dnia przystąpiło do św. sakramentów Spowiedzi i Eucharystii. Uroczysta Boska Liturgia zakończyła się tradycyjną procesją z czytaniem Ewangelii. Po końcowych „mnogaja leta” głos zabrał gospodarz diecezji lubelsko-chełmskiej, arcybiskup Abel. Władyka szczególnie podziękował biskupowi Paisjuszowi za czynny udział w uroczystościach liturgicznych na terenie prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej, za przyjazd do Lublina i wygłoszoną homilię, a duchowieństwu za obecność na lubelskich uroczystościach. Na ręce proboszcza parafii o. Andrzeja Łosia złożył podziękowania za przygotowanie święta. Władyka wyraził słowa wdzięczności chórowi katedralnemu, dziękując jego dyrygentowi protopsaltesowi Andrzejowi Boublejowi za profesjonalizm. Uroczystości lubelskiego święta zaszczycili swoją obecnością duchowni Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej z Kijowa oraz z diecezji winnicko-barskiej. Władyka podziękował im za przybycie, podkreślając obecność w lubelskich parafiach wielu przedstawicieli nowej emigracji z sąsiedniej Ukrainy.

Po zakończonej Boskiej Liturgii wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni przez ks. proboszcza na świąteczny poczęstunek.

fot. Andrzej Bojko, Konstanty Frączek