świat: Jassy: uroczystości ku czci św. Petki
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Jassy: uroczystości ku czci św. Petki

Dominika Kovačević, 23 października 2016

Święta Petka (znana też jako Paraskewa) to jedna z najbardziej czczonych świętych kobiet na całych Bałkanach, a zwłaszcza w Serbii, Bułgarii i Rumunii. W tej ostatniej, w mieście Jassy, znajdują się relikwie świętej – wcześniej, na skutek tureckiej okupacji Bałkanów, były przenoszone one w różne miejsca.

Jak co roku, 14 października przed soborem św. Petki w Jassach uroczysta Boska Liturgia zgromadziła rzesze wiernych. Około piętnaście tysięcy pielgrzymów modliło się na Eucharystii, której przewodniczył specjalny gość – metropolita Limassol Atanazy z Cerkwi cypryjskiej.

Delegacja tego Kościoła lokalnego przywiozła do Jass na okres od 12 do 17 października relikwie św. Neofita – cypryjskiego ascety z XII wieku, który założył monaster w skałach położonych dziesięć kilometrów od Pafos.

Nabożeństwo celebrowało jeszcze 27 innych hierarchów, zarówno rumuńskich (z kraju i zagranicy), jak i biskupów z Cerkwi antiocheńskiej, bułgarskiej i albańskiej. Od momentu Hymnu Cherubinów transmitował je oddział państwowej telewizji rumuńskiej w Jassach; nagranie można obejrzeć w tym miejscu.

Kazanie po Ewangelii wygłosił metropolita Atanazy, w którym powiedział m. in.: Święci Paraskewa i Neofit są dowodem tego, że kiedy człowiek kocha Chrystusa, nie brakuje mu niczego innego. Wręcz przeciwnie – kiedy Chrystus jest nieobecny w sercu, człowiek staje się nieszczęśliwy, niezależnie od tego, co i ile posiada. Obserwując i analizując życie świętych, możemy osądzić nasze własne życie. Otrzymuje pewien model i przykład życia, jesteśmy przynagleni przez Ducha, i możemy zatem je naśladować, i stać się miłującymi Boga. Wspominanie świętych oznacza podążanie za nimi i naśladowanie nich.

Z kolei na koniec Liturgii odczytano posłanie patriarchy rumuńskiego Daniela. Następnie metropolita Mołdawii i Bukowiny Teofan przyznał sześciu wybranym starszym parom małżeńskim order Mołdawskiego Krzyża w podziękowaniu za stworzenie rodzin wielodzietnych i wychowanie tych dzieci (oraz wnuków) na dobrych ludzi. Wszystkie te pary wydały na świat i wychowały od 12 do 16 dzieci.

Fotoreportaż portalu doxologia.ro

Żywot św. Petki na łamach naszego serwisu

Na podstawie: basilica.ro