Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Święto gorlickiej katedry
01 czerwca 2026
Dzień Św. Trójcy to święto patronalne gorlickiej katedry. Tego dnia świąteczną św. Liturgię sprawował Jego Ekscelencja arcybiskup Paisjusz, w asyście duchowieństwa: ks. ks. mitratów Romana Dubeca, Bazylego Gałczyka, oraz Ks. Łukasza Kopczy z Bartnego. Śpiewał chór katedralny pd. lektora Anatolija Hety.
Świąteczną homilię wygłosił ks. mitrat Roman Dubec Na zakończenie uroczystości, po odczytaniu „kolenoprekłonnych” modlitw, arcybiskup Paisjusz zwrócił się do wiernych ze słowem. Hierarcha wezwał wszystkich, aby pielęgnowali w sobie dary Świętego Ducha i rozmnażali je poprzez aktywność chrześcijańskiego życia ku chwale Świętego Prawosławia.
Tekst i foto: Dawid Lorczyk
Tekst i foto: Dawid Lorczyk