polska: Święto gorlickiej katedry
kuchnia muzyka sklep ogłoszenia wydarzenia fotogalerie

Święto gorlickiej katedry

01 czerwca 2026

Dzień Św. Trójcy to święto patronalne gorlickiej katedry. Tego dnia świąteczną św. Liturgię sprawował Jego Ekscelencja arcybiskup Paisjusz, w asyście duchowieństwa: ks. ks. mitratów Romana Dubeca, Bazylego Gałczyka, oraz Ks. Łukasza Kopczy z Bartnego. Śpiewał chór katedralny pd. lektora Anatolija Hety.
 
Świąteczną homilię wygłosił ks. mitrat Roman Dubec Na zakończenie uroczystości, po odczytaniu „kolenoprekłonnych” modlitw, arcybiskup Paisjusz zwrócił się do wiernych ze słowem. Hierarcha wezwał wszystkich, aby pielęgnowali w sobie dary Świętego Ducha i rozmnażali je poprzez aktywność chrześcijańskiego życia ku chwale Świętego Prawosławia.

Tekst i foto: Dawid Lorczyk