Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Spotkanie Bractwa Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku
01 czerwca 2026
29 maja w Centrum Kultury Prawosławnej odbyło się kolejne spotkanie Bractwa Świętych Cyryla i Metodego, koło nr 1 w Białymstoku, oraz zaproszonych sympatyków koła.
Wykład-refleksje wygłosił o. Iwan Nikulin nt.: "Prawosławne Podlasie oczami obcego" (refleksja o kulturze i religii).
Po wspólnej modlitwie wszystkich serdecznie przywitał przewodniczący bractwa Krystian Jaszczyk, który przedstawił zebranym o. Iwana Nikulina, który – jak sam powiedział - ani się na Podlasiu nie urodził, ani nie spędził tu dzieciństwa, ani nawet nie chodził tu do szkół. Wszystkiemu winna kobieta – to za jego żoną los sprowadził go na Podlasie, gdzie mieszka już 5 lat. Stąd określił swoje spojrzenie na nasz region jako spojrzenie obcego, którego Podlasie zachwyciło bogactwem kultury niematerialnej jak i materialnej, bogactwem tradycji przeniesionej z terenów wiejskich do miasta, religijnością.
O. Nikulin dogłębnie przeanalizował jaki wpływ na kształtowanie się naszego regionu miały zaszłości historyczne (położenie na granicy Korony i Litwy, Unia Lubelska, działania rządu w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej). Wiek XX – zmiany w gospodarce – wywarły największy wpływ na dzisiejszą rzeczywistość – szybkie zmiany następujące w czasie jednego pokolenia miały niewątpliwy ogromny wpływ na dzisiejszą rzeczywistość, na tradycje życia codziennego, na religijność Podlasian. Przepływ ludzi ze wsi do miasta – do pracy, po naukę, po wykształcenie zmienił proporcje społeczne ale także obudził wśród młodych ludzi ciekawość swego języka, tradycji i dumę ze swego pochodzenia.
Wypowiedzi o. Iwana Nikulina pobudziły zebranych do refleksji nad losami naszych własnych rodzin: nad tym czego doświadczyli nasi dziadowie, ojcowie, co my pamiętamy ze starych opowieści dziadków a i czego my sami doświadczyliśmy w życiu na naszym Podlasiu.
Spasi Hospodi ojcze Iwanie! Mnohaja leta Wam za piękny wykład, bogaty w refleksje o naszym pięknym regionie.
Bractwo Świętych Cyryla i Metodego serdecznie zaprasza wszystkich na nasze spotkania. Czekamy na Was.
Opracowała – Alina Mikołajczuk
Wykład-refleksje wygłosił o. Iwan Nikulin nt.: "Prawosławne Podlasie oczami obcego" (refleksja o kulturze i religii).
Po wspólnej modlitwie wszystkich serdecznie przywitał przewodniczący bractwa Krystian Jaszczyk, który przedstawił zebranym o. Iwana Nikulina, który – jak sam powiedział - ani się na Podlasiu nie urodził, ani nie spędził tu dzieciństwa, ani nawet nie chodził tu do szkół. Wszystkiemu winna kobieta – to za jego żoną los sprowadził go na Podlasie, gdzie mieszka już 5 lat. Stąd określił swoje spojrzenie na nasz region jako spojrzenie obcego, którego Podlasie zachwyciło bogactwem kultury niematerialnej jak i materialnej, bogactwem tradycji przeniesionej z terenów wiejskich do miasta, religijnością.
O. Nikulin dogłębnie przeanalizował jaki wpływ na kształtowanie się naszego regionu miały zaszłości historyczne (położenie na granicy Korony i Litwy, Unia Lubelska, działania rządu w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej). Wiek XX – zmiany w gospodarce – wywarły największy wpływ na dzisiejszą rzeczywistość – szybkie zmiany następujące w czasie jednego pokolenia miały niewątpliwy ogromny wpływ na dzisiejszą rzeczywistość, na tradycje życia codziennego, na religijność Podlasian. Przepływ ludzi ze wsi do miasta – do pracy, po naukę, po wykształcenie zmienił proporcje społeczne ale także obudził wśród młodych ludzi ciekawość swego języka, tradycji i dumę ze swego pochodzenia.
Wypowiedzi o. Iwana Nikulina pobudziły zebranych do refleksji nad losami naszych własnych rodzin: nad tym czego doświadczyli nasi dziadowie, ojcowie, co my pamiętamy ze starych opowieści dziadków a i czego my sami doświadczyliśmy w życiu na naszym Podlasiu.
Spasi Hospodi ojcze Iwanie! Mnohaja leta Wam za piękny wykład, bogaty w refleksje o naszym pięknym regionie.
Bractwo Świętych Cyryla i Metodego serdecznie zaprasza wszystkich na nasze spotkania. Czekamy na Was.
Opracowała – Alina Mikołajczuk