polska: Lublin: uroczystości ku czci Lubelskiej Ikony Bogarodzicy
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Lublin: uroczystości ku czci Lubelskiej Ikony Bogarodzicy

Konstanty Frączek, 23 października 2016

Zgodnie z wieloletnią tradycją w przedostatnią niedzielę października lubelska cerkiew katedralna pw. Przemienia Pańskiego świętuje uroczystość Lubelskiej Ikony Bogarodzicy.

Lubelska cerkiew jest jedną z najstarszych świątyń prawosławnych w Polsce. Wyświęcenia cerkwi w roku 1633 dokonał kijowski metropolita Piotr (Mohyła), w okresie zmagań Prawosławia z tragiczną w swoich skutkach unią brzeską. Na okoliczność poświęcenia lubelskiej cerkwi książę Konstanty Ostrogski, wielki mecenas Prawosławia podarował jej Ikonę Bogarodzicy, która swoją tradycją związana jest z misją Cyrylometodiańską. To właśnie w lubelskiej katedralnej świątyni powtarzane są słowa uwielbienia przed ikoną Bogarodzicy - „nasledijem pierwouczytielej słowieńskich, gradu Lublinu darowała jesi”.

Sobotnie „Całonocne Czuwanie” w dniu 22 października zgromadziło grono parafian i duchownych z Lublina, Chełma i pobliskiej Ukrainy.

Wieczornej uroczystości przewodniczył arcybiskup Abel ordynariusz diecezji lubelsko – chełmskiej wraz biskupem Paisjuszem, Biskupem Przemyskim i Gorlickim.

Jutrzejsza Boska Liturgia Eucharystyczna rozpocznie się o godz. 10.00 na którą wszystkich serdecznie zapraszamy.

fot. Andrzej Bojko