polska: Walne Zgromadzenie Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko - Chełmskiej
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Walne Zgromadzenie Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko - Chełmskiej

Olga Kuprianowicz, 22 października 2016

 15 października 2016 r. w Lublinie odbyło się Walne Zgromadzenie Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej. Podczas spotkania podsumowano dotychczasową działalność Zarządu BMP Diecezji Lubelsko-Chełmskiej oraz w związku z rozpoczęciem kolejnej kadencji  wybrano jego nowy skład.

W sobotę do Lublina zjechali się przedstawiciele bractw parafialnych diecezji lubelsko-chełmskiej z Białej Podlaskiej, Lublina, Chełma, Jabłecznej, Kodnia, Kostomłot, Międzylesia, Tarnogrodu, Biłgoaraja, Terespola, Zabłocia i Hrubieszowa. Podczas tego ważnego dla podsumowania działalności młodzieży spotkania nie zabrakło arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego Abla oraz opiekuna duchowego BMP DL-Ch – ks. Marcina Gościka, a także ks. Andrzeja Konachowicza z Lublina, ks. Jana Grajko z Kodnia, ks. Korneliusza Wilkiela z Biłgoraja, ks. Mirosława Kochana z Zabłocia. Obecni byli również członkowie Zarządu Centralnego BMP w Polsce - Ksenia Andrejuk, Piotr Giegiel i Paweł Kuklik oraz delegacja młodzieży z Białorusi.

Walne Zgromadzenie Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej rozpoczęło się Boską Liturgią w cerkwi katedralnej pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie. Nabożeństwo celebrowali ks. Marcin Gościk oraz ks. Korneliusz Wilkiel. Śpiewał chór młodzieży pod dyrekcją lektora Tomasza Pieczarki.

Po nabożeństwie przeniesiono się do świetlicy. Obrady rozpoczęły się modlitwą. Po oficjalnym powitaniu przybyłych przez przewodniczącą Zarządu Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Katarzynę Rabczuk, głos zabrał Arcybiskup Abel. W swoim słowie podkreślił on, że to właśnie młodzież stanowi perspektywę Prawosławia. Przypomniał działaczom o apostolskości ich pracy, ponieważ to oni mają być tymi, którzy umacniają wahających się. Następnie ze słowem do zebranych ks. Marcin Gościk. Stwierdził on, że BMP DL-Ch jest diasporalną acz solidną organizacją, a to zebranie liderów prawosławnej młodzieży diecezji jest idealną okazją do dyskusji i wyciągnięcia wniosków. Na zakończenie swojego wystąpienia przypomniał słowa metropolity Sawy, że Bractwo Młodzieży Prawosławnej nie żyje przy Cerkwi, a w Cerkwi, i życzył owocnych obrad.

W kolejnej części programu przewodnicząca Zarządu przedstawiła sprawozdanie z działalności BMP DL-Ch w roku 2015/2016. Po jego zakończeniu Zarządowi jednogłośnie udzielono absolutorium. Następnie wyrażono podziękowania dla opiekuna duchowego, Zarządu i przewodniczącej

Następnym punktem spotkania były wybory do Zarządu BMP DL-Ch w związku z zakończeniem kadencji. Wstępem było słowo ks. Marcina Gościka, który barwnie opowiedział o pracy w Zarządzie. W wyniku wyborów skład Zarządu przedstawia się następująco:
Przewodnicząca: Katarzyna Rabczuk;
Członkowie: Mateusz Marczuk,
Łukasz Walczuk,
Jakub Marczuk,
Katarzyna Danieluk,
Katarzyna Kuprianowicz,
Natalia Rusinowicz.

Podczas Walnego Zgromadzenia omówiono kalendarium działalności Zarządu BMP DL-Ch na kolejny rok, zaprezentowano wyniki ankiety na temat BMP przeprowadzonej wśród młodzieży diecezji lubelsko-chełmskiej. Wystąpili także goście z Białorusi z prezentacją o działalności młodzieży na Białorusi. Następnie ks. Andrzej Konachowicz opowiedział o wydaniu „Українці у Феттерів”. Nie zabrakło akcentu wywołującego uśmiech na twarzach zebranych w postaci filmiku „BMP na wesoło”. Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie.

Duchownym, delegacjom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przybycie, a nowowybranym gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz Cerkwi.