Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Konferencja duchowieństwa diecezji przemysko-gorlickiej
18 maja 2026
16 maja w Bartnem odbyła się, pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Arcybiskupa Paisjusza, coroczna konferencja duchowieństwa diecezji przemysko-gorlickiej.
Konferencję poprzedziła Św. Liturgia celebrowana przez władykę w asyście duchowieństwa w miejscowej cerkwi pw. św. św. Kosmy i Damiana. Podczas Liturgii arcybiskup Paisjusz udzielił święceń kapłańskich diakonowi Łukaszowi Kopcza.
W trakcie konferencji wysłuchano sprawozdań z życia diecezji i poszczególnych dekanatów, Diecezjalnego Ośrodka Kultury Prawosławnej „Elpis” w Gorlicach, Diecezjalnego Ośrodka Miłosierdzia „Eleos” w Gładyszowie, katechetycznego jak i działalności diecezjalnego bractwa młodzieży prawosławnej. Przyjęto program obchodów 100. lecia powrotu Łemków do Prawosławia. Omówiono sprawy dotyczące życia diecezji a w szczególności remontów zabytkowych świątyń, budowy cerkwi w Gładyszowie i na Św. Górze Jawor oraz życia zakonnego. Podsumowano akcję charytatywną: Diecezjalne Wielkopostne Dzieło Miłosierdzia. Przyjęto grafik uroczystości diecezjalnych oraz omówiono program pielgrzymek na Św. Górę Jawor (Świętych App. Piotra i Pawła) i do Gorlic (Św. Maksyma).
Podczas konferencji wysłuchano także referatów: arcybiskupa Paisjusza „Posłuszeństwo i podporządkowanie siebie Bogu i Cerkwi” oraz Ks. prot. Michała Konyka „Psychologiczno – pedagogiczny aspekt posłuszeństwa i pokory”.
Tekst: Ks. prot. Jarosław Grycz
Foto: autor, Aleksander Mokrauz.
Konferencję poprzedziła Św. Liturgia celebrowana przez władykę w asyście duchowieństwa w miejscowej cerkwi pw. św. św. Kosmy i Damiana. Podczas Liturgii arcybiskup Paisjusz udzielił święceń kapłańskich diakonowi Łukaszowi Kopcza.
W trakcie konferencji wysłuchano sprawozdań z życia diecezji i poszczególnych dekanatów, Diecezjalnego Ośrodka Kultury Prawosławnej „Elpis” w Gorlicach, Diecezjalnego Ośrodka Miłosierdzia „Eleos” w Gładyszowie, katechetycznego jak i działalności diecezjalnego bractwa młodzieży prawosławnej. Przyjęto program obchodów 100. lecia powrotu Łemków do Prawosławia. Omówiono sprawy dotyczące życia diecezji a w szczególności remontów zabytkowych świątyń, budowy cerkwi w Gładyszowie i na Św. Górze Jawor oraz życia zakonnego. Podsumowano akcję charytatywną: Diecezjalne Wielkopostne Dzieło Miłosierdzia. Przyjęto grafik uroczystości diecezjalnych oraz omówiono program pielgrzymek na Św. Górę Jawor (Świętych App. Piotra i Pawła) i do Gorlic (Św. Maksyma).
Podczas konferencji wysłuchano także referatów: arcybiskupa Paisjusza „Posłuszeństwo i podporządkowanie siebie Bogu i Cerkwi” oraz Ks. prot. Michała Konyka „Psychologiczno – pedagogiczny aspekt posłuszeństwa i pokory”.
Tekst: Ks. prot. Jarosław Grycz
Foto: autor, Aleksander Mokrauz.