Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Modlitwa ekumeniczna za zmarłych na Cmentarzu Fortecznym Twierdzy Dęblin
Autor: Jarosław Frąckiewicz, 11 maja 2026
10 maja 2026 na Cmentarzu Fortecznym Twierdzy Dęblin w gminie Stężyca odbyła się modlitwa ekumeniczna za zmarłych żołnierzy I wojny światowej oraz wszystkich spoczywających na tym cmentarzu. W atmosferze skupienia i zadumy wierni różnych wyznań chrześcijańskich zgromadzili się, aby wspólnie uczcić pamięć tych, którzy oddali życie podczas działań wojennych.
W wydarzeniu wzięli udział duchowni reprezentujący różne tradycje chrześcijańskie: ksiądz Michał Doroszkiewicz – proboszcz parafii prawosławnej w Puławach, ksiądz Grzegorz Brudny – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Lublinie oraz ksiądz Jarosław Grzelak – proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Stężycy. Podczas panichidy za zmarłych śpiewał chór parafii pw. Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny w Puławach pod przewodnictwem matuszki Valentyny Doroszkiewicz.
Wspólna modlitwa była wyrazem chrześcijańskiej pamięci, wdzięczności oraz nadziei na życie wieczne. Uczestnicy modlili się za poległych żołnierzy, powierzając ich Bożemu miłosierdziu oraz prosząc o pokój na świecie.
Spotkanie miało szczególny charakter ze względu na miejsce – Cmentarz Forteczny Twierdzy Dęblin, będący świadectwem historii oraz miejscem spoczynku wielu żołnierzy różnych narodowości. Wydarzenie stało się także okazją do budowania wzajemnego szacunku i dialogu między wspólnotami chrześcijańskimi.
Na zakończenie uroczystości gospodarz miejsca ks. Michał Doroszkiewicz podziękował wszystkim zgromadzonym, w szczególności członkom Społecznego Komitetu Ratowania Cmentarza Fortecznego Twierdzy Dęblin, za ich wkład w oczyszczenie cmentarza z krzewów i drzew.
Fot. Dmytro Pokhyliuk
W wydarzeniu wzięli udział duchowni reprezentujący różne tradycje chrześcijańskie: ksiądz Michał Doroszkiewicz – proboszcz parafii prawosławnej w Puławach, ksiądz Grzegorz Brudny – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Lublinie oraz ksiądz Jarosław Grzelak – proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Stężycy. Podczas panichidy za zmarłych śpiewał chór parafii pw. Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny w Puławach pod przewodnictwem matuszki Valentyny Doroszkiewicz.
Wspólna modlitwa była wyrazem chrześcijańskiej pamięci, wdzięczności oraz nadziei na życie wieczne. Uczestnicy modlili się za poległych żołnierzy, powierzając ich Bożemu miłosierdziu oraz prosząc o pokój na świecie.
Spotkanie miało szczególny charakter ze względu na miejsce – Cmentarz Forteczny Twierdzy Dęblin, będący świadectwem historii oraz miejscem spoczynku wielu żołnierzy różnych narodowości. Wydarzenie stało się także okazją do budowania wzajemnego szacunku i dialogu między wspólnotami chrześcijańskimi.
Na zakończenie uroczystości gospodarz miejsca ks. Michał Doroszkiewicz podziękował wszystkim zgromadzonym, w szczególności członkom Społecznego Komitetu Ratowania Cmentarza Fortecznego Twierdzy Dęblin, za ich wkład w oczyszczenie cmentarza z krzewów i drzew.
Fot. Dmytro Pokhyliuk