Święto Opieki Matki Bożej w Radomiu

ks. Tomasz Rubczewski, 20 października 2016

W dniach 13-14 października w radomskiej parafii św. Mikołaja Cudotwórcy uroczyście obchodzono święto Opieki Matki Bożej. W tym roku o wyjątkowym charakterze święta zadecydowało przybycie ze Świętej Góry Athos ikony Matki Bożej Wsiecarycy (Pantanassy) napisanej w Kielii Burazery przez tamtejszych mnichów. Na szczególny charakter tego święta wpłynął także przyjazd Jego Ekscelencji Arcybiskupa Szymona.

Ikona Przenajświętszej Bogarodzicy przybyła w wigilię święta. Był to widoczny znak łaski Bożej dla tej niewielkiej społeczności prawosławnej, gdyż wszystkie ważniejsze wydarzenia odnotowane w historii radomskiego prawosławia odbywały się zawsze w święto Opieki Matki Bożej.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem wieczornym sprawowanym przez proboszcza parafii prawosławnej w Bydgoszczy ks. Mariusza Radziwona. W dniu święta główną Boską Liturgię celebrował ordynariusz diecezji łódzko-poznańskiej arcybiskup Szymon wraz z przybyłym duchowieństwem z Łodzi, Kielc, Kalisza, Krakowa, Lublina i Bydgoszczy. Przed Liturgią arcypasterza przywitały dzieci, parafianie, płk. Piotr Mieleszko z 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego oraz proboszcz parafii ks. Tomasz Rubczewski.

Po Świętej Liturgii władyka Szymon w swoim słowie podkreślił znaczenie i rolę Matki Bożej w zbawieniu każdego człowieka nawiązując do historii święta. Pozdrowiono też dostojnego arcypasterza z jubileuszem urodzin przekazując jednocześnie władyce – ikonę Matki Bożej Częstochowskiej – patronki prawosławnej diecezji łódzko-poznańskiej oraz śpiewając specjalnie przygotowane pieśni paraliturgiczne.

Na zakończenie uroczystościach liturgicznych duchowieństwo i parafianie spotkali się na wspólnym obiedzie.

Fot.: Dmytro Pokhyliuk

za: orthodox.pl