Patriarcha aleksandryjski w Tanzanii

Dominika Kovačević, 20 października 2016

W dniach 7-14 października grecki patriarcha Aleksandrii i całej Afryki Teodor II udał się z kanoniczną wizytą do metropolii Mwanzy – drugiego co do wielkości miasta Tanzanii. To pierwsza patriarsza podróż do tej diecezji od czasu podniesienia jej do rangi metropolii w 2007 roku. Diecezja ta obejmuje zachodnią część Tanzanii - wschodnia część kraju to metropolia Irynopolis z siedzibą biskupią w stolicy państwa, tj. Dar es Salaam.

Papież Teodor odwiedził takie miejscowości jak Geita, Bukoba (siedziba biskupa sprzed podniesienia tej diecezji do rangi metropolii), Argolida (w pobliżu Jeziora Victoria, gdzie jest żeńska wspólnota monastyczna, i planowana jest budowa monasteru pw. św. Makryny), Kayanga, Rubale i również samą stolicę. W tych wszystkich miastach funkcjonują prawosławne parafie, szkoły, szpitale oraz ośrodki misyjne.

Patriarcha przewodniczył modlitwom w tanzańskich cerkwiach, spotykał się z wiernymi w szkołach i szpitalach, którzy przygotowali specjalne programy artystyczne dla dostojnego gościa. Nie zabrakło także oficjalnych audiencji u wielu przedstawicieli władz miejskich i poszczególnych prowincji. W trakcie tych rozmów omówiono dalsze zasady współpracy pomiędzy Cerkwią i tymi zarządcami m. in. na polu edukacji, opieki medycznej oraz pomocy charytatywnej – region nawiedzają trzęsienia ziemi, tylko w trakcie ostatniego w Bukobie zginęło 17 osób, a setki zostało rannych.

Hierarcha rozmawiał również z greckimi dyplomatami oraz działaczami hellenistycznymi, którzy aktywnie wspierają prawosławną misję w Afryce.

W Tanzanii mieszka blisko 52 miliony ludzi; 60% z nich to chrześcijanie różnych wyznań, zaś 35% to muzułmanie, także różnych odłamów. Prawosławnych w Tanzanii jest około 60 tysięcy – głównie lokalnych mieszkańców. Na czele metropolii Mwanzy stoi władyka Hieronim – jeden z kilku prawosławnych biskupów afrykańskiego pochodzenia.

Na podstawie: patriarchateofalexandria.com