Zostań przyjacielem cerkiew.pl
Niedziela Przebaczenia Win w Białymstoku
23 lutego 2026
22 lutego, w ostatnią niedzielę przed Wielkim Postem, kiedy Cerkiew wspomina wygnanie Adama z Raju, JE Najprzewielebniejszy Jakub Arcybiskup Białostocki i Gdański odprawił Boską Liturgię w Katedrze św. Mikołaja w Białymstoku. Wieczorem, także w katedrze, Arcybiskup Jakub przewodniczył wieczornemu nabożeństwu. W nabożeństwie uczestniczył także JE Najprzewielebniejszy Andrzej Biskup Supraski.
W słowie skierowanym do wiernych Arcybiskup Jakub powiedział m.in. o wadze i znaczeniu wybaczania sobie nawzajem przewinień i win, jako czymś, co jest niezbędne by właściwie i dobrze rozpocząć Wielki Post. Jeśli bowiem od serca nie wybaczymy przewinień naszych bliźnich, i jeśli nie poprosimy o wybaczenie nam, to cały nasz wysiłek postu nie ma sensu. Oparte jest to na słowach naszego Zbawiciela, Który mówił: „Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień” (Łk. 6,14-15).
Wieczorne nabożeństwo zakończyło się obrzędem przebaczenia win. Rozpoczęło także liturgicznie Wielki Post, w którego skład wchodzi: czterdziestodniowy post zwany św. Czterdziesiątnicy oraz Wielki Tydzień. Tegoroczne święto Zmartwychwstania Pańskiego – Paschy przypada na 12 kwietnia.
protodiakon Wiaczesław Perek
foto. Aleksander Perek
za: orthodox.bialystok.pl
W słowie skierowanym do wiernych Arcybiskup Jakub powiedział m.in. o wadze i znaczeniu wybaczania sobie nawzajem przewinień i win, jako czymś, co jest niezbędne by właściwie i dobrze rozpocząć Wielki Post. Jeśli bowiem od serca nie wybaczymy przewinień naszych bliźnich, i jeśli nie poprosimy o wybaczenie nam, to cały nasz wysiłek postu nie ma sensu. Oparte jest to na słowach naszego Zbawiciela, Który mówił: „Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień” (Łk. 6,14-15).
Wieczorne nabożeństwo zakończyło się obrzędem przebaczenia win. Rozpoczęło także liturgicznie Wielki Post, w którego skład wchodzi: czterdziestodniowy post zwany św. Czterdziesiątnicy oraz Wielki Tydzień. Tegoroczne święto Zmartwychwstania Pańskiego – Paschy przypada na 12 kwietnia.
protodiakon Wiaczesław Perek
foto. Aleksander Perek
za: orthodox.bialystok.pl