WIADOMOSCI.CERKIEW.PLJubileusz 50-lecia święceń kapłańskich ks. Andrzeja Bierezowca

Jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich ks. Andrzeja Bierezowca

ks. Dawid Brewczyk, 04 marca 2016

28 lutego w parafii Św. Ducha na białostockim Antoniuku odbyła się uroczysta Boska Liturgia z okazji 50-lecia święceń kapłańskich ks. mitrata Andrzeja Bierezowca.
Nabożeństwu przewodniczyli: Metropolita Sawa, Arcybiskup Jakub oraz Biskup Grzegorz, w asyście licznie przybyłego duchowieństwa.

Po zakończonym nabożeństwie Metropolita Sawa pozdrowił Jubilata oraz wręczył Krzyż z ozdobami, w podzięce za lata wiernej służby kapłańskiej Cerkwi Prawosławnej w Polsce. Jego Eminencja Sawa również wspominał czas spędzony wraz z ks. Andrzejem w Prawosławnym Seminarium Duchownym. Następnie Arcybiskup Jakub w podziękowaniu odznaczył ks. Andrzeja Bierezowaca orderem św. św. Równych Apostołom Cyryla i Metodego.

Ksiądz mitrat Andrzej Bierezowiec urodził się 22 sierpnia 1937 r. w Łopuchówce. Po ukończeniu Prawosławnego Seminarium Duchownego oraz Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie otrzymał 20 lutego 1966 r. z rąk ówczesnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski Stefana święcenia kapłańskie.

Pierwszą parafią ks. Andrzeja była parafia w Braniewie, następnie był proboszczem w: Górowie Iławeckim, Ostrowie Północnym, Zabłudowie. Od 1983 r. przez dwa lata pełnił funkcję wikariusza parafii pw. Wszystkich Świętych w Białymstoku, a od 1985 r. przez kolejne cztery lata był proboszczem parafii pw. Zaśnięcia Bogurodzicy w Białymstoku. Następnie rok prowadził posługę duszpasterska w parafii pw. św. Mikołaja w Nowym Jorku w USA. 1 listopada 1990r. został mianowany wikariuszem parafii pw. św. Ducha w Białymstoku i pełni tu swą posługę do dnia dzisiejszego.

Ks. mitrat Andrzej Bierezowiec był niejednokrotnie nagradzany za zasługi dla cerkwi m. in. : prawem noszenia mitry w 1999 r., orderem św. Równej Apostołom Marii Magdaleny II stopnia oraz II stopnia z ozdobami. Ks. Andrzej jest również autorem publikacji o tematyce religijnej.


Zdjęcia: ks. Dawid Breczyk 
Na podstawie: orthodox.pl