polska: Parafialne święto w Nowoberezowie
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Parafialne święto w Nowoberezowie

ks. Ignacy Szwec, 12 października 2016

W dniu 9 października Cerkiew prawosławna celebruje pamięć Św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa. Święty ten jest szczególnie czczony w jednej z dwóch cerkwi w Nowoberezowie.

Uroczystości święta parafialnego rozpoczęły się w przeddzień o godzinie 18.00 wielką wieczernią. W sam dzień święta o godzinie 8.30 sprawowana była uroczysta jutrznia po której rozpoczęła się Boska Liturgia. W nabożeństwie licznie uczestniczyło duchowieństwo zaproszone przez proboszcza parafii ks. Jana Kazimiruka. Świętej Liturgii przewodniczył wicedziekan dekanatu hajnowskiego ks. Sergiusz Korch.

Homilia wygłoszona podczas nabożeństwa przez ks. Jana Gacutę podkreślała istotną rolę jaką na łonie cerkwi odgrywają najmłodsi, którzy wychowani w prawdziwej prawosławnej wierze z czasem stają się twardym fundamentem cerkwi, niczym Jan Teolog, który był najmłodszym spośród dwunastu apostołów a zarazem został jednym z czterech ewangelistów.

Po zakończeniu Boskiej liturgii odbył się uroczysty molebień, podczas którego duchowieństwo wraz z rzeszą wiernych modliło się o Boże błogosławieństwo dla wszystkich zebranych oraz wszystkich prawosławnych chrześcijan.

Następnie ks. Sergiusz Korch wyraził słowa uznania dla księdza proboszcza za ciężką pracę jaką wkłada w życie parafii nie tylko w sensie materialnym dbając o cerkwie, ale również duchowej, troszcząc się o wiernych. Warto nadmienić, iż wszystkie uroczystości związane ze świętem odbywały się w obecnie remontowanej zabytkowej świątyni.

fot. Adrian Kazimiruk
Pełna fotogaleria