polska: Odszedł do Pana ks. protodiakon Bazyli Dubec
kuchnia muzyka sklep ogłoszenia wydarzenia fotogalerie

Odszedł do Pana ks. protodiakon Bazyli Dubec

01 września 2025

1 września 2025 roku w godzinach porannych, po ciężkiej chorobie, odszedł do Pana ks. protodiakon Bazyli Dubec.

Ks. protodiakon Bazyli Dubec urodził się 26 sierpnia 1955 r. w Lubinie w województwie dolnośląskim. Po ukończeniu Prawosławnego Seminarium Duchownego w Jabłecznej został delegowany w 1977 r. do Wrocławia i mianowany dyrygentem – psalmistą we wrocławskiej Katedrze Narodzenia NMP. Następnie przez rok był dyrygentem – psalmistą w łódzkiej Katedrze św. Aleksandra Newskiego. Po przejściu do diecezji białostocko – gdańskiej został mianowany w 1981 r. dyrygentem – psalmistą w parafii św. Eliasza w Białymstoku. W latach 1982 – 1989 był psalmistą w białostockiej Katedrze św. Mikołaja oraz dyrygentem katedralnego chóru młodzieżowego. Po przejściu w skład diecezji przemysko – nowosądeckiej otrzymał w dniu 1 października 1989 r. święcenia diakońskie z rąk śp. arcybiskupa Adama. Po powrocie do diecezji białostocko – gdańskiej we wrześniu 1992 r. mianowany został ponownie na stanowisko psalmisty – dyrygenta białostockiej Katedry św. Mikołaja, które pełnił aż do śmierci.

Protodiakon Bazyli Dubec był od ponad czterdziestu lat organizatorem Prawosławnych Wieczorów Kolęd w Białymstoku oraz przez niespełna trzydzieści lat organizował Białostockie Dni Muzyki Cerkiewnej. Był też wieloletnim dyrygentem chóru duchowieństwa diecezji białostocko-gdańskiej. Ponadto współtworzył wiele wydawnictw dla dyrygentów i psalmistów.

Informacje dotyczące pogrzebu podane zostaną w najbliższym czasie.

protodiakon Wiaczesław Perek

za: orthodox.bialystok.pl