polska: W intencji uczących i nauczanych
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

W intencji uczących i nauczanych

Marta Opolska, 11 października 2016

W dniu 9 października 2016 r. w kaplicy akademickiej świętych Cyryla i Metodego przy ulicy św. Cyryla i Metodego 4, studenci warszawskich uczelni mieli okazję uczestniczyć w duchowym przygotowaniu przed rozpoczęciem nowego roku akademickiego. W tym dniu obchodziliśmy pamięć świętego apostoła i ewangelisty Jana Teologa.

Świętej Liturgii pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Jerzego asystowało duchowieństwo akademickie Warszawy. Nabozeństwo uświetnił męski chór pod dyrygenturą prof. Włodzimierza Wołosiuka, który wprowadzał wiernych w niezwykły, uduchowiony wymiar. Homilię wygłosił ks. prot. Andrzej Kuźma, zwracając uwagę na pokorę apostoła Piotra i miłość apostoła Jana Teologa. W trakcie nabożeństwa obecny był dziekan Wydziału Teologicznego Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, prof. Jerzy Ostapczuk, wykładowcy i pracownicy tejże uczelni oraz pedagodzy innych stołecznych uczelni.

Po zakończeniu św. Liturgii odsłużony został molebień, podczas którego prosiliśmy Boga o obdarowanie nas łaskami takimi jak mądrość, odwaga, wytrwałość, a także roztropność w trakcie procesu uczenia się. Bezpośrednio po nabożeństwie, do wiernych zwrócił się Jego Ekscelencja Biskup Jerzy zwracając uwagę na dwie cnoty: mądrość i uczoność. Człowiek wykształcony nie zawsze musi być mądry, jak i nie każdy mądry musi być wykształcony. W swoim słowie hierarcha zalecał aby w drodze ku osiągnięciu zbawienia przyjmować postawę dzieci. To właśnie one, swą szczerością, całkowitym oddaniem, oddaleniem od ziemskich trosk oraz duchową czystością, zbliżają się do Boga. Kończąc pouczenie, Jego Ekscelencja przekazał pozdrowienia od Jego Eminencji Metropolity Sawy, a także życzył wszystkim rozpoczynającym naukę błogosławionego i owocnego nowego roku akademickiego.

Zdjęcia: Łukasz Troc

za: ckp.warszawa.pl