polska: Święto parafialne w Terespolu
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Święto parafialne w Terespolu

ks. protodiakon Marek Waszczuk, 10 października 2016

Tradycyjnie od stuleci święto św. ew. ap. Jana Teologa uroczyście obchodzone jest w Terespolu. Tegoroczna uroczystość z racji przypadającego w niedzielę święta zgromadziła znaczną liczbę modlących się. Warto zaznaczyć, że na terespolskie święto przybyła bardzo liczna grupa pielgrzymów z pobliskiego Brześcia na Białorusi.

W wigilię święta w sobotni wieczór w terespolskiej XVIII-wiecznej cerkwi sprawowane było tradycyjne „Wsienoszcznoje Bdienije”, któremu przewodniczył dziekan okręgu terespolskiego ks. prot. Jan Dmitruk z Międzylesia.

Uroczystej Boskiej Liturgii przewodniczył ordynariusz diecezji lubelsko-chełmskiej arcybiskup Abel w asyście licznie przybyłych duchownych z dekanatów bialskopodlaskiego i terespolskiego.

Z okazji tegorocznego święta terespolska cerkiew została odświętnie przyozdobiona kwiatami. Tradycyjnie przed świąteczną Boską Liturgią arcypasterza powitały z kwiatami najmłodsi parafianie. Następnie władykę chlebem i solą przywitał starosta parafii Mikołaj Popławski.

Terespolska świątynia wypełniła się wiernymi. Ze słowem homilii zwrócił się do nich władyka Abel. Przedstawił postać św. apostoła miłości, ewangelistę Jana Teologa. Zwrócił uwagę na szczególną mądrość i wartości św. apostoła dla teologii dogmatycznej, którego Cerkiew nazywa Teologiem. Arcybiskup zachęcił zgromadzonych do gorliwego dawania świadectwa Prawosławia bazując na autorytecie św. ap. Jana Teologa. W dzisiejszej dobie każdy prawosławny wierny powinien być świadomym apostołem w codziennym życiu, w pracy oraz we wspólnocie, z którą najczęściej obcuje.

Uroczysta Boska Liturgia zakończyła się tradycyjną procesją. W bieżącym roku przypadła również 25. rocznica sakramentalnego związku małżeńskiego proboszcza parafii ks. Jarosława Łosia z matuszką Anną. Na tę okoliczność władyka podarował ks. Jarosławowi krzyż z ozdobami, a matuszkę błogosławił Włodzimierską ikoną Bogarodzicy. Rada Parafialna wraz z przedstawicielami parafii w ciepłych i życzliwych słowach pozdrowiła jubilatów, dziękując im za ojcowską duchową opiekę przekazała kwiaty i upominek.

Ceremonia liturgiczna zakończyła się modlitwą przed ikoną Bogarodzicy „Skoroposłusznica” – wydzielającą „miro” relikwią terespolskiej cerkwi. Władyka arcybiskup zachęcił zgromadzonych do uczestnictwa w następnej terespolskiej uroczystości w dniu 29 listopada w święto ku czci ikony Bogarodzicy „Szybko Spełniającej Prośby”.

fot. Michał Jakimczuk