polska: Wieczernia z obrzędem przebaczenia win w Warszawie
kuchnia muzyka sklep ogłoszenia wydarzenia fotogalerie

Wieczernia z obrzędem przebaczenia win w Warszawie

03 marca 2025

Wielki Post w Cerkwi prawosławnej jest okresem duchowego przygotowania do święta Paschy-Zmartwychwstania Pańskiego. To czas intensywnej modlitwy, pokuty, refleksji nad własnym życiem, stosunkiem wobec Boga i bliźniego. Prawosławie postrzega post nie tylko poprzez pryzmat rezygnacji z jedzenia, lecz w znaczeniu głęboko duchowym, tj. nawróceniu, wewnętrznej przemianie i zbliżeniu się do Boga.

Wrotami otwierającymi Wielki Post jest niedzielne wieczorne nabożeństwo z obrzędem wybaczenia przewinień. Podczas czytania modlitwy Spodobi Hospodi, („Pozwól Panie w wieczór ten”) w świątyni gaszone są światła, następuje zmiana jej wystroju oraz szat liturgicznych z jasnych na czarne. Zmienia się także melodyka wygłaszanych ektenii i śpiewu cerkiewnego. Pierwszy raz słyszana jest modlitwa św. Efrema Syryjczyka: Hospodi i Władyko żywota mojego („Panie i Władco żywota mojego”).

Wieczerni z obrzędem przebaczenia win w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie przewodniczył Jego Eminencja metropolita Sawa w asyście stołecznego duchowieństwa.

Po przeczytaniu modlitwy przed rozpoczęciem Wielkiego Postu do wiernych zwrócił się Jego Eminencja, który zaznaczył, że Wielki Post stanowi okres, w którym wierni są wezwani do pojednania z Bogiem i bliźnim. Metropolita Sawa podkreślił znaczenie pokuty otwierającej drogę do zbawienia. Nawiązując do biblijnego obrazu Adama, który po upadku zrozumiał swój stan, potrzebując Bożego miłosierdzia i przebaczenia, hierarcha zachęcał do usytuowania siebie w miejscu praojca i uzmysłowienia duchowego położenia. Odnosząc się do postu przodków, Jego Eminencja wyzywał do naśladowania ich gorliwości, pokory i wytrwałości w przezwyciężaniu przeciwności ciała. Kluczem do duchowej przemiany jest posłuszeństwo Cerkwi i miłość do bliźniego, których deficyty obserwujemy w otaczającym świecie. Wielki Post to nie tylko czas wyrzeczeń, ale także nadziei na Bożą łaskę, która prowadzi do duchowego odrodzenia i zbawienia.

Słowo metropolity Sawy zakończyło ojcowskie wezwanie do duchowej czujności, refleksji nad życiem oraz życzenia błogosławionej i zbawiennej św. Czterdziesiątnicy.

zdjęcia: protodiakon I. Kutovyi

za: www.orthodox.pl