świat: 1000-lecie ruskiego monastycyzmu na Św. Górze Atos

1000-lecie ruskiego monastycyzmu na Św. Górze Atos

Ihumenia Hermiona, 29 września 2016

W dniach 20-24.09.2016 r. odbyły się w Moskwie uroczystości jubileuszowe, poświęcone 1000-leciu obecności ruskiego monastycyzmu na Św. Górze Atos. Jednym z elementów obchodów uroczystości stało się zebranie ihumenów i ihumeni monasterów Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej oraz zaproszonych  gości z wielu krajów. Przedstawicielem PAKP na tym spotkaniu była ih. Hermiona – Przełożona Klasztoru Śww. Marty i Marii na Św. Górze Grabarce.

W programie obchodów jubileuszu miało miejsce historyczne wydarzenie – przywiezienie relikwii świętego ruskiego mnicha ze Św. Góry Atos –  prep. Sylwana. Obecność relikwii bliskiego nam w czasie świętego / zmarł w 1938 r./ nadała szczególny charakter uroczystościom i była dowodem żywej bliskości tradycji atoskich z życiem mniszym w Rosji.

W zebraniu ihumenów wzięło udział ponad 600 uczestników – przełożonych różnych monasterów z Rosji /192 diecezje/ oraz lokalnych Kościołów Prawosławnych – Konstantynopola, Antiochii, Jerozolimy, Serbii, Rumunii, Bułgarii, Cypru, Grecji, Polski, Ameryki. Oddzielną kategorię słuchaczy stanowili przedstawiciele świata nauki, wykładowcy oraz studenci szkół teologicznych. Z ramienia naszej Cerkwi z wykładem wystąpił dr hab. Jerzy Ostapczuk.

W ciągu kilku dni wysłuchano 11 wykładów o tradycjach atoskich w monastycyzmie ruskim, o sukcesji starożytnych tradycji we współczesnych monasterach. Szczególną uwagę zwrócono na tematy związane z organizacją wspólnoty mniszej oraz posłuszeństwa, będącego podstawą rozwoju duchowego mnichów.

Zebranie odbywało się pod przewodnictwem Zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, Jego Świątobliwości Patriarchy Cyryla, który podkreślił dobry wpływ podobnych spotkań mniszych na ustrój życia w poszczególnych monasterach oraz wielkie znaczenie duchowej siły klasztorów zdolnych do przemieniania świata poprzez modlitwę, ascezę i działanie obfitego w łaskę ducha miłości i jedności w Chrystusie. Jego Świątobliwość mówił o priorytetowym znaczeniu nabożeństw klasztornych i żywego uczestniczenia w nich mnichów, o duchowym autorytecie ihumena budowanym na wzór Pasterza Dobrego, o zasadzie posłuszeństwa zbudowanego na głębokim wzajemnym zaufaniu we wspólnocie mnichów. Zauważył, jak ważna jest w monasterze rola biskupa, troszczącego się o monaster i mnichów. Przypomniał o kanonicznych regułach nie dopuszczających istnienie w jednej wspólnocie męskiego i żeńskiego składu mniszego. Życie mnisze określał jako zachowanie jedności ducha Ciała Chrystusowego w unii pokoju.

Każdy z uczestników zebrania miał możliwość indywidualnego wystąpienia z nurtującym go pytaniem czy problemem.  Patriarcha odpowiedział na wiele pytań przywołując wspomnienia z własnego doświadczenia życia mniszego.

W czasie obrad, podczas wspólnych posiłków i wieczorami uczestnicy spotkań mieli możliwość wzajemnego poznania, wymiany doświadczeń i spostrzeżeń. W kuluarach spotkania wiele przełożonych serdecznie zapraszało do odwiedzenia ich monasterów, opowiadało o różnych przejawach działania Św. Ducha w życiu ich klasztorów.

Zwieńczeniem obchodów było patriarsze nabożeństwo w monasterze Św. Daniela w Moskwie oraz pożegnanie relikwii św. Sylwana. Wieczorem w sali cerkiewnych zebrań odbył się koncert zespołu „Przystań zbawienia”.

Foto: http://www.patriarchia.ru
za: www.orthodox.pl