WIADOMOSCI.CERKIEW.PLDzieci z Parafii Świętego Ducha w Białymstoku na Świętej Górze Grabarce
kuchnia muzyka sklep ogłoszenia wydarzenia fotogalerie

Dzieci z Parafii Świętego Ducha w Białymstoku na Świętej Górze Grabarce

07 listopada 2024

Święta Góra Grabarka, znana jako najważniejsze miejsce kultu prawosławnego w Polsce, stała się celem podróży grupy dzieci i ich rodziców z Bractwa Dziecięcego przy Parafii Świętego Ducha w Białymstoku.

Pod opieką ojca Piotra Omelczuka uczestnicy brali udział w modlitwach i poznawaniu swojej wiary, tworząc okazję do duchowego wzrostu i integracji wspólnoty.

W miniony weekend grupa dzieci z rodzicami wybrała się na pielgrzymkę na Świętą Górę Grabarkę, w miejsce, które od wieków przyciąga wiernych pragnących pogłębić swoją duchowość. Pod przewodnictwem ojca Piotra z Parafii Świętego Ducha w Białymstoku uczestnicy wspólnie się modlili, a także zgłębiali tajniki wiary prawosławnej.

Pielgrzymka miała na celu nie tylko modlitwę, ale również edukację religijną od najmłodszych lat. Dzieci miały okazję uczestniczyć w rozmowach o znaczeniu tradycji i symboliki prawosławnej, poznawały historie związane z Grabarką oraz integrowały się w duchu wspólnoty.

Pojechaliśmy w 30 osób, dzieci i rodzice. Wszyscy należą bądź należeli do naszej białostockiej rodziny z naszej parafii. Uczyliśmy się, na czym polega życie monastyczne oraz tego, jak się przygotować do sakramentów spowiedzi i Eucharystii. Na sobotniej liturgii i panichidzie modliliśmy się za naszych zmarłych przodków. Po obiedzie otrzymaliśmy monasterskie "posłuszanija", m. in. pomoc w kuchni oraz sprzątnięcie liści wokół cerkwi i ołtarza polowego. Wieczorem modlitwą podczas całonocnego czuwania przygotowywaliśmy się do niedzielnej Boskiej Liturgii - wymienia ojciec Piotr Omelczuk.

Dla wielu rodzin był to czas umocnienia więzi z Bogiem, pogłębienia wiedzy religijnej oraz odczucia siły wspólnotowej modlitwy. Atmosfera miejsca sprzyjała refleksji, aby przeżycia duchowe pozostawiły trwały ślad w sercach najmłodszych i ich opiekunów.

Takie spotkania przede wszystkim mają charakter modlitewny i pomagają zbliżyć się do Boga, ale także integracyjny, gdzie dzieci budują głębsze więzi, dzięki czemu raźniej czują się podczas cerkiewnych nabożeństw - dodaje ojciec Piotr.

Na pielgrzymce był także czas wolny, a dzieci z rodzicami chętnie grali w gry planszowe. Uczestnicy spotkania nocowali w Domu Pielgrzyma na Świętej Górze Grabarce.

Fot. Piotr Sawczuk