polska: Pielgrzymka białostockiego bractwa do Supraśla
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Pielgrzymka białostockiego bractwa do Supraśla

31 października 2024

W niedzielę 27 października 2024 r. Bractwo świętych Cyryla i Metodego Koło nr 1 w Białymstoku udało się na pielgrzymkę do monasteru w Supraślu. Głównym celem pielgrzymki był udział w Świętej Liturgii i św. sakramentach.

Monasterska świątynia ku czci Zwiastowania Bogarodzicy lśniła w jesiennym słońcu a jej wnętrze było w pełni blasku ikon, świec. Boska Liturgia, monasterski śpiew, zapalenie świec i wznoszenie modlitw za bliskich żywych i zmarłych to mistyczny moment dla naszej duszy i ciała. Kaznodzieja o. Piotr, wyjaśniając treści ewangeliczne, serdecznie nawoływał i zachęcał do systematycznego udziału w nabożeństwach, czytania Pisma Świętego i czynienia dobrych uczynków. Trwanie w modlitwie to najlepsza terapia dla każdego człowieka. Powinniśmy chętnie zawierzyć swe życie Bogu, albowiem to Bóg najlepiej wie, co jest dla nas najbardziej pożyteczne i nieodzowne. Natchnieni pouczającym i zrozumiałym nauczaniem duszpasterza o. Piotra, wznieśliśmy gorliwie modlitwy przed cudotwórczą ikoną Matki Bożej Supraskiej.

Po nabożeństwie udaliśmy się na monasterski poczęstunek. Jedzenie monasterskie jest zawsze bardzo smakowite, albowiem jest błogosławione i przygotowywane z modlitwą.

Bratczyki są niezwykle wdzięczni mnichom, ojcom Piotrowi i Cyprianowi za okazaną gościnność.

Następnie zgodnie z planem udaliśmy się do Muzeum Ikon znajdującego się w budynkach monasteru. W zbiorach muzeum jest ok. 1,2 tys. ikon. Duża część tego zbioru to ikony zatrzymane przez celników w czasie prób przemytu ich do Polski zza wschodniej granicy, które po zakończeniu postępowań sądowych zostały przekazane do muzeum.

Przy przechodzeniu do Muzeum Ikon nadarzył się również moment modlitewnego wspomnienia śp. arcybiskupa Mirona, który był niezwykle dostojnym opiekunem naszego bractwa.

Muzeum Ikon zajmuje część siedemnastowiecznego Pałacu Archimandrytów wchodzącego w skład Monasteru Supraskiego. Mieliśmy wspaniałą okazję obcowania z ikonami i krzyżami, unikatowymi freskami i przedmiotami sakralnymi. Dzięki wspaniale dobranej oprawie świetlnej, wizualnej i dźwiękowej odnieśliśmy wrażenie, że jesteśmy w cerkwi pustelniczej, pieczarze bądź dawnej wiejskiej izbie.

Przewodniczący Koła Krystian Jaszczyk serdecznie wszystkim dziękował za udział w pielgrzymce, wspólną modlitwę, złożone ofiary i dary dla rodzin z Ukrainy. Wszyscy cieszyli się, że wśród nas byli nowi sympatycy bractwa.

Zachęcamy wszystkich do udział w spotkaniach bractwa cerkiewnego.

opracowała Halina Borowik