polska: Poświęcenia cerkwi św. Paraskiewy w turkowickim monasterze
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Poświęcenia cerkwi św. Paraskiewy w turkowickim monasterze

15 października 2024

Zmaganiami i ofiarnością społeczności Cerkwi prawosławnej w Polsce, przy zaangażowaniu licznych dobroczyńców z zagranicy, ostatnimi laty odbudowuje się prawosławny żeński monaster w Turkowicach.

Monaster turkowicki do bieżeństwa-uchodźctwa prawosławnej społeczności w głąb Rosji w latach 1914-1915 był prężnie działającym dorobkiem życia monastycznego na Chełmszczyźnie. Było to duchowe serce umęczonej ziemi hrubieszowskiej. Do turkowickiego monasteru podążały i pielgrzymują dziesiątki tysięcy wiernych prawosławnych w uroczystość Złożenia Szat Przenajświętszej Bogarodzicy w konstantynopolitańskich Blachernach, aby w tym dniu 14-15 lipca od XIV stulecia zanosić swoje modlitwy przed ikoną Matki Bożej Turkowickiej.

Żeński monaster Opieki Matki Bożej w Turkowicach dzisiaj również stanowi duchowe serce Prawosławia na ziemi chełmskiej. Choć ciągłość jego istnienia była wielokrotnie przerywana poprzez doświadczenia historyczne, monaster daje świadectwo Świętego Prawosławia. W 35. rocznicę restytuowania Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej na zgliszczach historycznej Eparchii Chełmskiej, mija 16 lat, od kiedy jesteśmy świadkami odrodzenia tej oazy życia duchowego.

Niedziela 13 października 2024 r. była historycznym wydarzeniem dla żeńskiej wspólnoty monasteru w Turkowicach. Tego dnia do Turkowic przybył Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Metropolita Sawa, zwierzchnik Cerkwi prawosławnej w Polsce, aby wspólnie z ordynariuszem Diecezji Lubelsko-Chełmskiej arcybiskupem Ablem i arcybiskupem przemysko-gorlickim Paisjuszem w asyście duchowieństwa i licznie zgromadzonych pielgrzymów z całego kraju poświęcić nową monasterską cerkiew pw. św. Paraskiewy Turkowickiej i odprawić św. Liturgię w tym przybytku Bożym.

Święta Paraskiewa Wyznawczyni jest mało znana naszej Cerkwi. Tej mniszce zaliczonej do grona Świętych Męczenników i Wyznawców XX wieku została poświęcona cerkiew monasterska w Turkowicach. Święta Paraskiewa już od najmłodszych lat przejawiała szczególne zamiłowanie do Cerkwi, a postępowanie według zasad św. Ewangelii było tym, co wyróżniało jej postawę na przestrzeni całego życia. Paraskiewie objawiła się Przenajświętsza Bogurodzica, sugerując, że będzie żyć w tym monasterze (w Turkowicach). Chociaż św. Paraskiewie udało się przeżyć w Taurkowicach jedynie kilka lat, to w swoich relikwiach wciąż żywa jest przed Bogiem jako orędowniczka wszystkich, którzy kierują do niej błagalne modlitwy.

Hierarchów ciepłymi słowami, chlebem i solą powitała ihumenia Elżbieta, przełożona monasteru, podkreślając jak znaczący duchowo i historycznie jest ten dzień w życiu odrodzonego monasteru.

Wzniesiona cerkiew oraz budynek monasterski są owocem przeprowadzonej w roku 2020 akcji we wszystkich diecezji naszej Cerkwi „Wspólne Dzieło 2020”. Przyczyniło się do szybkiego i sprawnego zakończenia inwestycji dla dobra i chwały Świętej Cerkwi prawosławnej.

Po św. Liturgii, Jego Eminencja zwrócił się do zebranych wiernych z arcypasterskim słowem, podkreślając ważność tak znaczącego historycznego wydarzenia w życiu Cerkwi prawosławnej w Polsce. Dziękował ordynariuszowi Diecezji Lubelsko-Chełmskiej arcybiskupowi Ablowi za trud na przestrzeni 35. lat w dziele odbudowy ze zgliszcz tradycji Prawosławia na Chełmszczyźnie. Arcybiskupowi Paisjuszowi za obecność i aktywizowanie się w życiu duchowym turkowickiego monasteru. Zwierzchnik naszej Cerkwi w sposób szczególny zaznaczył fakt odrodzenia monasteru w Turkowicach jako szczególny plan w dziele Bożym dla dzisiejszego człowieka. Ihumenię Elżbietę, z racji tak znaczącej uroczystości, nagrodził metropolitalnym krzyżem z ozdobami, a w imieniu Świętego Soboru Biskupów PAKP Orderem św. Marii Magdaleny II stopnia z ozdobami. Orderem św. Marii Magdaleny została uhonorowana mniszka Eufalia (Zołotariew), dziekanka monasteru, posługujący duszpastersko w monasterze ks. prot. Paweł Janiel i riasoforna nowicjuszka Natalia (Porębska). Z inicjatywy ordynariusza diecezji, przy współudziale sióstr turkowickich, liczne grono pielgrzymów dostąpiło zaszczytu odznaczenia Orderami św. Marii Magdaleny za ogromny trud ofiarności w dziele odbudowy turkowickiego monasteru. Jego Ekscelencja arcybiskup Abel wręczył także liczne Listy dziękczynne zaangażowanym w odbudowę monasteru.

Na zakończenie uroczystości arcybiskup Abel podziękował Jego Eminencji, jako synowi ziemi chełmskiej, za wielkie zaangażowanie w dzieło odbudowy monasteru pw. Opieki Matki Bożej w Turkowicach.

Staraniem sióstr na tak znaczącą okoliczność historyczną został wydany akatyst do św. Paraskiewy, (w cerkiewnosłowiańskiej i polskiej wersji językowej oraz w transliteracji) z życiem świętej wyznawczyni, a także okolicznościowy dziękczynny ryngraf, który został ufundowany przez Zakłady Ceramiki PARADYŻ.

Turkowickie uroczystości zakończyły się wspólnym posiłkiem, agapą. Większość przybyłych pielgrzymów pozostała na świąteczny poniedziałkowy dzień, aby wspólnie przeżyć patronalny dzień święta Opieki Matki Bożej.

ks. Jerzy Łukaszewicz
zdjęcia: Dmytro Pokhyliuk

za: lublin.cerkiew.pl