polska: Letnie półkolonie dla dzieci pt. Poznajemy Prawosławie
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Letnie półkolonie dla dzieci pt. Poznajemy Prawosławie

09 lipca 2024

W dniach 1 – 5 lipca w świetlicy parafialnej parafii prawosławnej w Gródku odbyły się letnie półkolonie dla dzieci „Poznajemy prawosławie”. Pierwszego dnia dzieci zapoznały się z tematyką liturgiczną, budową ikonostasu i podstawami sprawowania proskomidii. Następnie odbyły się zajęcia integrujące dzieci, które poprowadziła matuszka Anna Sulima. Drugiego dnia młodzi parafianie zwiedzili największą cerkiew w Polsce, czyli cerkiew Św. Ducha w Białymstoku. Ks. Mirosław Filimoniuk oprowadził po niej grupę i opowiedział o symbolice tejże cerkwi. Dzieci wybrały się również na spacer po ogrodach na terenie Pałacu Branickich, a na koniec spędziły ciekawie czas w Epi-Centrum Nauki. Środa przyniosła wiele wrażeń. Grupowicze zwiedzili supraski Monaster Zwiastowania Bogurodzicy. Władyka Andrzej przywitał wszystkich pielgrzymów serdecznie i udzielił błogosławieństwa. Dzieci otrzymały ikonki Matki Bożej Supraskiej. Kolejnym miejscem była wizyta w Pałacu Buchholtzów - obecnym Liceum Plastycznym. Pan Piotr Puczyński oprowadził młodych uczestników po szkole, pokazując piękne, zabytkowe sale lekcyjne i przedstawiając ciekawą historię pałacu. Po powrocie do Gródka czekały na dzieci warsztaty śpiewu, które przeprowadziła Pani Vita Kociubajło (dyrygentka chóru młodzieżowego parafii Św. Ducha w Białymstoku).

Czwartkowy dzień półkolonii najmłodsi rozpoczęli od modlitwy. Dzieci uczestniczyły w Świętej Liturgii, na której mogły spróbować swoich sił śpiewając w chórze i przysługując. Po nabożeństwie odbyły się zajęcia sportowe na świeżym powietrzu, a potem dzieci przyswajały tajniki pierwszej pomocy, które przedstawił p. Daniel Tymoszewicz. Ostatniego dnia odbyły się zajęcia z języka cerkiewnosłowiańskiego, które poprowadził proboszcz parafii ks. Mikołaj Ostapczuk. Następnie grupa spędziła aktywnie czas na zajęciach sportowych, a na koniec odbyły się zajęcia wokalne.

Ks. Dariusz Sulima podziękował dzieciom za obecność i miło spędzony czas integracji. Dzieci na zakończenie półkolonii dostały dyplom wraz z upominkiem.

Ks. Dariusz Sulima