polska: Prawosławna młodzież na spotkaniu w Supraślu
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Prawosławna młodzież na spotkaniu w Supraślu

05 lipca 2024

W poniedziałek 1 lipca oficjalnie rozpoczęło się spotkanie młodzieży prawosławnej z ponad dwudziestu krajów z całego świata. Po raz trzeci dziewięćdziesiąt osób przybyło do monasteru Zwiastowania Bogurodzicy i Akademii w Supraślu na spotkanie „Suprasl 2024 - Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Prawosławnej”.
 
Spotkanie organizowane jest przez Stowarzyszenie OrthNet we współpracy z „Suprasl: A World Fellowship of Orthodox Youth” i innymi prawosławnymi organizacjami działającymi na rzecz młodzieży. „Suprasl 2024” odbywa się z błogosławieństwa Jego Eminencji metropolity Sawy. Wydarzenie wspierane jest przez międzynarodowy zespół osób pracujących z młodzieżą oraz Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce.
 
Celem spotkania Suprasl 2024 jest zgromadzenie młodych ludzi z lokalnych Cerkwi prawosławnych na całym świecie, aby doświadczyli jedności i uniwersalności Cerkwi oraz nawzajem mogli udzielić wsparcia w wierze w naszego Pana Jezusa Chrystusa i motywacji do aktywnego uczestnictwa w życiu Cerkwi prawosławnej.
 
Coroczne wydarzenie rozpoczęło się w poniedziałek, kiedy przekazano grupie okolicznościowy adres od Jego Eminencji metropolity Sawy, zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. W przesłaniu Jego Eminencja podziękował młodzieży za dotychczasowy wysiłek, by dzielić się prawosławiem ze światem wokół nich. Jego Eminencja zwrócił szczególną uwagę na znaczenie wysiłków na poziomie międzynarodowym, zmierzających do łączenia młodzieży prawosławnej na całym świecie i wezwał do robienia wszystkiego, co w ich mocy, aby podtrzymywać jedność Cerkwi prawosławnej.
 
Dziewięciodniowe wydarzenie, poprzez warsztaty, wykłady, sztukę, film, muzykę i zajęcia praktyczne, będzie zgłębiać główny temat spotkania: „Nadszedł czas, aby Pan działał: Liturgia i stworzenie”. Zaproponowany format będzie oferował różnorodne zajęcia zgłębiające zagadnienie działalności Chrystusa w świecie. Tematyka warsztatów obejmie praktyczne projekty ekologiczne dla jednostek, rodzin i parafii. Zgłębi treść prawosławnych nabożeństw i umiejscowienie w nich przyrody i stworzonego świata. Przedstawi nauczanie Cerkwi o ochronie środowiska, odpowiedzialności za nie i odpowie na wiele zagadnień dotyczących kwestii moralnych.
 
Wśród liderów i prowadzących warsztaty znajdują się ks. Nilos Nellis (Kanada), Elizabeth Theokritoff (Wielka Brytania), Ari Koponen (Finlandia), ks. Włodzimierz Misijuk (Polska), Ksenia Medvedeva (Białoruś/Polska), Aleksandra Stevanovic (Serbia), profesor Aleksander Naumow, Łukasz Hajduczenia i o. Pantelejmon Karczewski.
 
„Suprasl 2024 to wyjątkowe wydarzenie w prawosławnym świecie, które zgromadziło młodzież prawosławną z większości lokalnych Cerkwi prawosławnych” – powiedział archidiakon Joseph Matusiak, organizator projektu. „Jesteśmy przekonani, że młodzi ludzie, którzy przybyli do Supraśla, skorzystają z tej okazji, aby dzielić się pomysłami, badać wspólne kwestie, budować nowe relacje i kontakty, które przygotują ich do dalszego rozwoju w wierze i aktywnego służenia swoim społecznościom”.
 
Projekt finansowany jest z budżetu państwa w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych RP „Dyplomacja Publiczna 2024”.
 
tekst i zdjęcia: Aleksander Wasyluk
za: orthodox.pl