polska: Święto parafialne w Bielsku-Białej
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Święto parafialne w Bielsku-Białej

03 lipca 2024

W roku, w którym Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny świętuje 100-lecie uzyskania autokefalii, parafia prawosławna w Bielsku-Białej przeżywała ogromną radość.

29 i 30 czerwca 2024 roku obchodzono pierwsze, w nowo wybudowanej cerkwi, uroczystości święta patronalnego.

Sobotniemu nabożeństwu całonocnego czuwania oraz niedzielnej Boskiej Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański.

Uroczystości tegorocznego święta były wspaniałym obrazem miłości dwóch parafii – Świętej Trójcy w Bielsku-Białej oraz św. Pantelejmona w Zaściankach, skąd pod duchową opieką ks. Anatola Szymaniuka przyjechała 23-osobowa grupa pielgrzymów, aby kolejny raz móc złożyć swoje modlitwy w cerkwi, która stała ponad trzydzieści lat w Zaściankach, a teraz została ponownie wzniesiona blisko 600 kilometrów na południe Polski – w Bielsku-Białej.

W niedzielę u progu cerkwi Ekscelencję witały kolejno dzieci, młodzież oraz tradycyjnym chlebem i solą Rada Parafialna, a także proboszcz – ks. Michał Kuryło.

W swoim słowie ks. Michał zaznaczył, jak ważny jest to dzień dla społeczności prawosławnej Podbeskidzia, prosząc hierarchę o błogosławieństwo oraz modlitwy podczas Świętej Liturgii za tych, którzy przyczynili się do przeniesienia cerkwi z Podlasia na południe Polski.

Przed rozpoczęciem Liturgii Władyka Atanazy odczytując modlitwy dokonał oświęcenia tymczasowej cerkwi.

Celebrującemu niedzielnej Liturgii Świętej Biskupowi Atanazemu asystowali ks.mitrat Jarosław Antosiuk – Dziekan Okręgu Krakowskiego, Proboszcz Parafii Prawosławnej w Krakowie, ks. mitrat Anatol Szymaniuk – Proboszcz Parafii Prawosławnej w Zaściankach, ks. prot. Mikołaj Dziewiatowski – Proboszcz Parafii Prawosławnej w Sosnowcu, ks. Michał Kuryło – Proboszcz Parafii Prawosławnej w Bielsku-Białej oraz protodiakon Oleksandr Zhytnik z Katedralnej Parafii Prawosławnej w Łodzi.

W trakcie niedzielnego nabożeństwa, tuż po odczytaniu fragmentu Ewangelii, ze słowem do przybyłych wiernych zwrócił się Biskup Atanazy, nawiązując do Wszystkich Świętych, których tego dnia wspomina Cerkiew Prawosławna. Władyka zaznaczył, iż każdy z nas będąc ochrzczonym został powołany do bycia świętym. Nasza wolna wola, którą zostaliśmy obdarowani i to, w jaki sposób z niej korzystamy, sprawia czy wypełniamy to powołanie, czy też nie. Bóg bowiem nikogo nie przymusza do wiary, a to my sami winniśmy chcieć Go poznawać i kroczyć drogą do zbawienia, aby to powołanie wypełnić.

Kończąc liturgiczne obchody święta, Biskup Atanazy odznaczył „Listem Pochwalnym” oraz ikonami osoby szczególnie zaangażowane w rozbiórkę cerkwi w Zaściankach oraz ponowne jej wzniesienie w Bielsku-Białej. Listami Pochwalnymi odznaczeni zostali: Iurii Labiak, Volodymyr Labyak, Volodymyr Labyak (syn), Volodymyr Silchenko, Viktor Babiuk, Kosmas Papadopoulos, Maksym Sazonov, Ivan Sas, Piotr Brudny, Witalis Masalski, Mateusz Kuryło, Mirosław Ausztol, Paweł Giczan, Jerzy Owłasiuk, Vyacheslav Tomashevshiy. Ikonami nagrodzeni zostali: Leon Sadowski, Jerzy Trochimczuk, Katarzyna Podsiadlik, Evangelia Budniok.

Władyka Atanazy dziękując za wielki dar, jakim było przekazanie cerkwi do Bielska-Białej, na ręce proboszcza parafii pw. św. Pantelejmona w Zaściankach ks. mitrata Anatola Szymaniuka ofiarował ikonę Matki Bożej Częstochowskiej.

Podczas uroczystości obecni byli m.in.: Prezydent Miasta Bielska-Białej Pan Jarosław Klimaszewski, Zastępca Prezydenta Miasta Bielska-Białej Pan Adam Ruśniak, Posłanka do Parlamentu Europejskiego Pani Mirosława Nykiel, Naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej Pan Wiesław Maj, Prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamienicy Pan Piotr Spiżewski wraz z druhami.

Kolejnym punktem święta był piknik parafialny. Wszyscy goście mieli okazję rozsmakować się w przygotowanych przez bielskich parafian potrawach, grillowanych mięsach oraz słodkościach. Podczas pikniku nie zabrakło także atrakcji dla dzieci, takich jak konkursy, wata cukrowa, podarki, malowanie twarzy czy też możliwość wejścia do wozu strażackiego i zapoznania się z trudną służbą strażaków.

Z całego serca dziękujemy wszystkim osobom, które przez ostatnie miesiące wspierały naszą parafię w rozbiórce cerkwi, jej przewiezieniu, ponownym wybudowaniu. Dziękujemy również za okazaną pomoc materialną, bez której nie mielibyśmy możliwości realizowania kolejnych etapów prac.

Wielkie słowa podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że pierwsze święto parafialne na naszej działce przebiegło w tak miłej i rodzinnej atmosferze. Dziękujemy za pomoc naszym parafianom i parafiankom, a także za wsparcie okazane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Bielsku-Białej Kamienica, Dom Kultury w Bielsku-Białej Kamienica oraz Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

tekst: ks. Michał Kuryło
zdjęcia: Stefanida Pencheva, archiwum parafii prawosławnej w Bielsku-Białej

za: bielskobiala.cerkiew.pl