polska: Pielgrzymka Bractwa Trzech Świętych Hierarchów do Boratyńca Ruskiego
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Pielgrzymka Bractwa Trzech Świętych Hierarchów do Boratyńca Ruskiego

02 lipca 2024

30 czerwca Bractwo Cerkiewne Trzech Świętych Hierarchów Bazylego Wielkiego, Grzegorza Teologa i Jana Złotoustego zorganizowało pielgrzymkowy wyjazd do parafii w Boratyńcu Ruskim k. Siemiatycz. Ten dzień to Niedziela Wszystkich Świętych i zagowienije-przygotowanie do postu apostolskiego. W parafii w Boratyńcu Ruskim jest to jednocześnie święto Ikony Matki Bożej "Wybawienie z powodu nieszczęść cierpiących-Izbawlenije ot bied strażduszczych". Ikona jest darem rodziny proboszcza parafii za ocalenie życia córki. Świąteczny dzień zgromadził bardzo wielu wiernych, zarówno parafian, jak też pielgrzymów z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Warszawy i innych miejscowości.

Oryginał ikony od 1997 roku znajduje się w żeńskim monasterze św. Mikołaja w miejscowości Arzamas w Rosji, położonym 60 km od Monasteru św. Serafima Sarowskiego w Diwiejewo. Została ona przyniesiona do niego przez dwie kobiety, z których jedna znalazła ją w swojej stodole. Była wówczas tak pociemniała, że trudno było określić, co jest na niej przedstawione. W połowie 2000 roku ikona zaczęła się intensywnie odnawiać, a jej nazwę podała mniszka przybyła z Rygi.

Liturgiczne uroczystości w parafii w Boratyńcu Ruskim rozpoczęły się akafistem przed ikoną Najświętszej Bogurodzicy "Wybawienie z powodu nieszczęść cierpiących", po którym zostały poświęcone przyniesione przez wiernych leki, chleb oraz olejki. Zapewne wiele z osób obecnych tego dnia w pięknej cerkwi św. Anny w Boratyńcu po raz pierwszy usłyszało słowa akafistu : " Radujsia, ot hora, hibieli i bied strażduszczych nas izbawlenije - Raduj się, z powodu smutku, zguby i nieszczęść cierpiących nas wybawienie".

Następnie rozpoczęła się Święta Liturgia, którą celebrował proboszcz parafii ojciec Andrzej Opolski w asyście ojców Wiesława Skiepko z parafii wojskowo-cywilnej w Bialej Podlaskiej oraz wikariusza miejscowej parafii Jana Awksietijuka. W kazaniu ojciec Andrzej Opolski podkreślił znaczenie Niedzieli Wszystkich Świętych jako dnia szczególnego wstawiennictwa wszystkich świętych oraz jak najczęstszego przyjmowania Sakramentów Spowiedzi i Eucharystii. Odniósł się również do historii Ikony Izbawlenije ot bied strażduszczych, także w nawiązaniu do życia parafii i własnej rodziny.

Po zakończeniu Świętej Liturgii odbyła się procesja - krestnyj chod, podczas którego została oświęcona woda.

Następnie wszyscy udali się na wspólny posiłek - agapę, przygotowany przy domu parafialnym. W miłej, rodzinnej atmosferze można było posilić się, zaspokoić pragnienie, podzielić się wrażeniami z uroczystości oraz pobiesiedować za starymi i nowymi znajomymi.

Po duchowej uczcie i wzmocnieniu sił cielesnych pielgrzymi z Białegostoku udali się w drogę powrotną. Podobnie jak w drodze do Boratyńca była modlitwa, pieśni z bohogłasnika oraz informacje o najbliższych działaniach Bractwa.

Preswiataja Bohorodice i Wsie Swiatii molitie Boha o nas!

Sławomir Nazaruk
Zdjęcia: Joanna Tarasiuk i Stefan Krot