polska: Święto stauropigialnego monasteru w Jabłecznej
kuchnia muzyka sklep
polska świat
publicystyka pytania i odpowiedzi archiwum
ogłoszenia wydarzenia fotogalerie
redakcja wesprzyj nas kontakt

Święto stauropigialnego monasteru w Jabłecznej

27 czerwca 2024

W dniach 24-25 czerwca w najstarszym, nieprzerwanie istniejącym na terenach Polski ośrodku monastycznym w Jabłecznej świętowano pamięć patrona, świętego Onufrego Wielkiego. Od XV wieku nieustająco tętni w tym miejscu modlitwa. Zgodnie z miejscową tradycją, to sam święty Onufry wybrał to miejsce na swój dom, gdy płynąca rzeką Bug cudotwórcza ikona dotarła tu, dając początek monasterowi. Po dziś dzień, przez sześć wieków, chroniona jest w monasterskiej cerkwi.

Już 23 czerwca do monasteru przybyła piesza pielgrzymka z Białegostoku, która przez dziewięć dni niestrudzenie zmierzała do Jabłecznej, pokonując przy tym ponad 200 kilometrów. W przededniu święta wyruszyła piesza pielgrzymka z pobliskich Sławatycz.

24 czerwca o godzinie 18.00, całonocnym czuwaniem w głównej cerkwi monasterskiej rozpoczęły się świąteczne uroczystości. Nabożeństwu przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i całej Polski piastujący godność świątobliwego archimandryty monasteru, który jako stauropigia jest kierowany bezpośrednio przez zwierzchnika Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Metropolicie Sawie asystowała większość episkopatu Cerkwi w Polsce oraz licznie przybyłe duchowieństwo. Śpiewał chór studentów i absolwentów Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie i Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, prowadzony przez prof. Włodzimierza Wołosiuka.

O godzinie 23.00 przez wszystkich zgromadzonych wiernych odśpiewany został akatyst do św. Onufrego przed jego cudotwórczą ikoną. Nabożeństwu przewodniczył arcybiskup bielski Grzegorz.

O godzinie 1.00 odsłużono św. Liturgia w kaplicy Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy, której przewodniczył biskup siemiatycki Warsonofiusz. Śpiewał miejscowy chór parafialny pod dyrekcją Viktorii Susidko. O godzinie 4.00, gdy wschodziło słońce, rozpoczęła się św. Liturgia w kaplicy Świętego Ducha nad Bugiem, malowniczo położonej na zalewowych łąkach od dawien nazywanych „świętym polem”. Śpiewał męski zespół „Katapetasma” pod dyrekcją Łukasza Hajduczeni.

O godzinie 10.00 rozpoczęła się główna św. Liturgia sprawowana pod przewodnictwem Jego Eminencji metropolity Sawy. Po ewangelicznym czytaniu homilię wygłosił ks. dr Adam Magruk. Duchowny mówił o łasce Świętego Ducha w odniesieniu do ascetycznego życia św. Onufrego, jak i sile rozwojowej Cerkwi prawosławnej w Polsce na przestrzeni stu lat samodzielności cerkiewnej. Podobnie jak w trakcie całonocnego czuwania, podczas św. Liturgii śpiewał chór pod dyrekcją prof. Włodzimierza Wołosiuka.

Po uroczystej procesji wieńczącej św. Liturgię, do wiernych zwrócił się metropolita Sawa. W swoim pouczającym słowie szczególną uwagę zwrócił na obchodzony w tym roku jubileusz stu lat autokefalii Cerkwi prawosławnej w Polsce. Przypomniał o znaczeniu jabłeczyńskiego monasteru w historii naszej Cerkwi jako duchowej studni, z której czerpały minione pokolenia, do której przybywają również dzisiaj wszyscy spragnieni bliskości Boga. Wiele uwagi Jego Eminencja poświęcił znaczeniu modlitwy i życia mniszego oraz zakusom zła starającemu się niweczyć wysiłek modlitwy wyznawców Chrystusa. Hierarcha wezwał zebranych do świadectwa o wierze, zachowywania tradycji pokoleń, wsłuchiwania się w bogactwo mądrości i wiary przodków.

Metropolita Sawa podziękował namiestnikowi monasteru oraz braciom za trud modlitwy i troskę o monaster. Archimandryta Piotr został nagrodzony Orderem św. Marii Magdaleny II klasy. Jego Eminencja złożył namiestnikowi życzenia imieninowe. W kalendarzu cerkiewnym święty Onufry i jego duchowy brat, święty Piotr Atoski patron namiestnika monasteru tego samego dnia obchodzą dzień pamięci.

Na zakończenie obchodów dnia pamięci patrona monasteru, archimandryta Piotr, dziękował hierarchom na czele z Jego Eminencją metropolitą Sawą, duchowieństwu i pielgrzymom za obecności, modlitwę i pamięć o tym świętym miejscu.

Monaster w Jabłecznej
zdjęcia: Paweł Turczyński

za: orthodox.pl